Reklama

Reklama

Bramy i rolety jako rodzaj termoizolacji domu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa domu to nie tylko najważniejsza inwestycja w życiu, a często spełnienie marzeń. Marzeniem każdego inwestora jest stworzenie domu solidnego, funkcjonalnego, bezpiecznego ale zarazem estetycznego.

Reklama

Takiego, w którym nie tylko wnętrze przykuwa uwagą ale również zewnętrzne elementy wyposażenia wkomponują się w ogólny jego schemat i wystrój.

 

 

 

OSŁONY PRZECIWSŁONECZNE

 

 

 

Na etapie projektowania myśli o wielu istotnych kwestiach ale już wtedy powinniśmy też pomyśleć o tym, czy planujemy zakup rolet zewnętrznych lub żaluzji fasadowych. Jak każdy wyrób budowlany, cechują się pewnymi warunkami zabudowy, które należy zachować aby ich montaż był trwały, estetyczny i zapewniał odpowiednie warunki eksploatacyjne. Przygotowanie otworów powinno uwzględniać przede wszystkim: wystarczającą przestrzeń do montażu, możliwość odpowiedniej izolacji punktów styku elementów produktu ze ścianą (nadprożem), oraz zapewnienie swobodnego dostępu w przypadku przeglądów serwisowych. Każdy typ żaluzji czy rolety zewnętrznej wymaga innego przygotowania. I choć można zamontować je na oknie w dowolnym momencie, musimy jednak pamiętać o kilku minusach związanych z późniejszą decyzją o ich zakupie. Mianowicie montaż rolet do okna wiąże się z obniżeniem światła szyby oraz jeśli zdecydujemy się na rolety zasilane elektrycznie i nie doprowadzimy do okna zasilania, to potem czeka nas przebudową wnęki związana z położeniem przewodów.

 

 

Okablowanie przy oknach na etapie budowy to koszt ok. kilkudziesięciu złotych, a w przyszłości unikniemy dodatkowych prac lub inwestowania w droższe rozwiązania. Nie będzie to konieczne w przypadku rolet obsługiwanych manualnie. 

 

 

Pod względem właściwości termoizolacyjnych żaluzje fasadowe nie dorównują roletom zewnętrznym. Przy dużej liczbie chłodnych miesięcy w naszym klimacie, aspekt izolacji cieplnej jest szczególnie istotny. Zimą rolety zewnętrzne poprawiają izolacyjność okna redukując przy tym koszty ogrzewania. Jak to się dzieje? Po pierwsze, działa tutaj sam pancerz rolety, który zahamowuje przepływ powietrza.

 

Po drugie, opuszczona roleta powoduje powstanie tak zwanej poduszki nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zewnętrzną stroną okna oraz wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. To ciepłe powietrze jest doskonałym izolatorem. Ponadto rolety tłumią odgłosy z zewnątrz co docenią zwłaszcza mieszkańcy dużych miast.

 

Żaluzje fasadowe zewnętrzne dodają bryle domu lekkości i doskonale komponują się z dużymi przeszkleniami lub szklanymi fasadami coraz częściej wybieranymi przez inwestorów. Wpisują się w popularny trend oszczędnych i minimalistycznych aranżacji. Wszystko za sprawą lekkiej i prostej konstrukcji aluminiowej. Dzięki bogatej palecie możliwości kolorystycznych i dekorów ich wygląd można dopasować do indywidualnego charakteru inwestycji. 

 

Osłony zewnętrzne nie należą do najtańszych rozwiązań, ale należy je traktować jako inwestycję długofalową która powinna zwrócić się już po kilku latach użytkowania. Uwzględniając ich montaż na etapie tworzenia projektu zimą zaoszczędzimy na rachunkach, a latem na klimatyzacji. 

 

 

 

 

 

 

 

GARAŻ WOLNOSTOJĄCY CZY WBUDOWANY W BRYŁĘ DOMU

 

 

 

Przesiąknięci miejskim stylem na początku możemy nie doceniać jego funkcji. Warto jednak pomyśleć perspektywicznie i jeśli wielkość działki pozwala to  zaplanować go tak, aby znalazło się w nim miejsce na dwa auta, zwłaszcza gdy dom znajduje się poza miastem. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się miejsce na drugi samochód lub dodatkową powierzchnie 

 

Garaż powinien mieć większą powierzchnię niż wymaga to przechowywanie auta. Bardzo często pełni też rolę schowka na sprzęt turystyczny (rowery, wózki, bagażniki, narty itp.), narzędzia ogrodowe czy warsztatowe.  Jeżeli rezygnujemy z niego na rzecz wiaty (która będzie na pewno mniej kosztowna w budowie), trzeba pamiętać o zaplanowaniu na te rzeczy innego miejsca w domu.

 

Garaż wolnostojący to korzystne rozwiązanie dla posiadaczy domów z dużą działką. Budynek garażu można połączyć z pomieszczeniami gospodarczymi i pomocniczymi, ukryć w głębi działki daleko od domu. Garaż połączony z bryłą domu jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych działek. Takie rozwiązanie to komfort komunikacyjny między domem a garażem, w deszczową pogodę przechodzimy suchą nogą z domu do samochodu. Inną ważną kwestią jest termoizolacyjność. Jeśli garaż ma być częścią domu, jedna duża brama będzie charakteryzowała się lepszym współczynnikiem przenikania ciepła niż dwie mniejsze – jednak przy codziennym wyjeżdżaniu i wjeżdżaniu do garażu będziemy za każdym razem otwierać tylko jedną bramę, dzięki czemu ograniczymy straty ciepła. Garaż, który jest odrębnym budynkiem i jego izolacja cieplna nie ma większego znaczenia, lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie wybór jednej większej bramy.

 

 

Planując garaż powinniśmy wziąć pod uwagę jego wymiary wewnętrzne. Powinien być znacznie dłuższy niż samochód, którym się poruszamy, a przede wszystkim szerszy, tak żeby wokół samochodu mógł swobodnie zmieścić się przechodzący człowiek, czyli do szerokości urządzenia trzeba dodać 60-80 cm.

 

 

 

 

Odpowiednio dobrana brama garażowa, to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa użytkowania, praktyczności i trwałości, ale także pięknego wyglądu i spójności z charakterem domu. Brama musi być przede wszystkim niezawodna i wygodna w obsłudze. Co więcej, jeżeli garaż zaplanowany jest w bryle domu, powinna także chronić przed utratą ciepła. Dlatego o wyborze bramy garażowej należy zacząć myśleć już na etapie projektowania domu. Na rynku dostępnych jest kilka typów bram garażowych, różniących się budową oraz sposobem otwierania. Najpopularniejszym wyborem inwestorów stają się bramy segmentowe i rolowane.

 

Bramy te po otwarciu nie zajmuje dodatkowego miejsca wewnątrz garażu i na podjeździe, są doskonałym rozwiązaniem np. w sytuacji gdy garaż znajduje się bezpośrednio przy wyjeździe na ulicę. Kolejną ich zaletą jest ich izolacyjność cieplna. Profile ze stali ocynkowanej, panele  wypełnione są bezfreonową pianką poliuretanową. Bramy rolowane ze względu na grubość profila mają nieco gorsze parametry w zakresie izolacyności cieplnej niż bramy segmentowe, ale podobnie jak one, dzięki kurtynie zwijanej do skrzynki, pozwalają na oszczędność przestrzeni wewnątrz garażu. Jako jedyne z dostępnych na rynku, mają wbudowany napęd elektryczny już w standardzie. Jednak w przypadku awaryjnej sytuacji i braku prądu można je otworzyć także ręcznie za pomocą specjalnej korby. Ich wadą jest natomiast wyższa niż w przypadku bram segmentowych cena.

 

 

 

 

 

Na rynku dostępny jest szeroki zakres wzorów i kolorów, co umożliwia dobranie bramy zarówno do domów o różnych stylach.

 

Zapraszamy do tworzenia własnych projektów łączących różne elementy: rolety, żaluzje, bramy garażowe, markizy, pergole. Jesteśmy w stanie zapewnić Państwu instalacje, które przez wiele lat będą urzekały bardzo estetycznym i eleganckim wyglądem oraz komfortowem użytkowaniu. Nasi specjaliści są obecni na każdym etapie realizacji projektu.

 

A-SYSTEM S.C. 38-500 Sanok ul. Piastowska 119. Tel: 13 440 33 33 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE