Reklama

Brali zwolnienia, a pracowali - stracili zasiłek

Opublikowano:
Autor:

Brali zwolnienia, a pracowali - stracili zasiłek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad pół miliona wróciło do funduszu chorobowego dzięki kontrolom ZUS-u. Badano nieprawidłowości w zwolnieniach lekarskich.

Lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych regularnie sprawdzają, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. W pierwszym półroczu lekarze w województwie lubelskim musieli skrócić 280 zwolnień, bo stan zdrowia badanych pozwalał już na ich powrót do pracy. Skutek finansowy tej kontroli to prawie 120 tys. zł.
Inspektorzy Zakładu weryfikują też, czy chory na zwolnieniu nie pracuje lub nie uprawia takich form aktywności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. W takich przypadkach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia chorobowego lub nakazuje jego zwrot. Z roku na rok takie kontrole są coraz skuteczniejsze. W pierwszym półroczu 2017 r. ZUS zakwestionował w województwie lubelskim 125 zwolnień lekarskich, a do funduszu chorobowego wróciło 190 tys. zł. W pierwszej połowie tego roku było to już odpowiednio 397 zwolnień i 556 tys. zł.
Wykryte ostatnio nieprawidłowości to głównie praca na zwolnieniu lekarskim: prowadzenie własnej działalności albo dorabianie u drugiego pracodawcy w czasie zwolnienia u pierwszego.
- Na pracy podczas zwolnienia inspektorzy ZUS przyłapali między innymi osobę, która robiła inwentaryzację w hurtowni, wykładowcę, który egzaminował studentów i pielęgniarkę, która świadczyła wizyty domowe u pacjentów. Jeden z mieszkańców naszego regionu, zamiast się leczyć, na zwolnieniu robił kurs na prawo jazdy - mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowa ZUS w województwie lubelskim.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE