Reklama

Bieg z biało-czerwonymi flagami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Bieg z biało-czerwonymi flagami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na początku marca w Łukowie obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym punktem uroczystości był bieg "Tropem Wilczym".

Po uroczystościach przy obelisku na ul. 11 Listopada, w Łukowie na początku marca odbył się już po raz czwarty bieg „Tropem Wilczym”. W ten sposób lokalna społeczność chciała uczcić Żołnierzy Wyklętych z okazji przypadającego święta ich pamięci. Organizatorem tego oraz wydarzeń towarzyszących był radny powiatowy Bartłomiej Bryk oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków.

- Głównym celem uroczystości jest uczczenie żołnierzy podziemia antykomunistycznego i wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ w ostatnim czasie w mediach ogólnopolskich i lokalnych, a także w mediach społecznościowych pojawiały się głosy ubliżające ludziom, których uważamy za bohaterów - mówił w trakcie biegów Bartłomiej Bryk.

- Wszyscy wiemy, że historia nie była ani biała, ani czarna. Ludzie zarzucający złe rzeczy żołnierzom niezłomnym widzą tylko czarną historię. My widzimy również jej pozytywne karty. Czcimy tych ludzi, dzięki którym możemy mówić w języku polskim. Ludzi, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju i w kraju, w którym będziemy mogli wychować dzieci - dodał.

W niedzielę 3 marca w parku miejskim w Łukowie odbyły się biegi dla całych rodzin oraz bardziej wytrawnych biegaczy. Trasa tradycyjnie wiodła alejkami parku, tradycyjnie też wręczono medale wszystkim uczestnikom wydarzenia. W tym roku bieg na 4,5 km zwyciężył Jacek Chruściel. Drugie miejsce zajął Tomasz Łaziuk, a trzecie Mariusz Kusio. Uhonorowany został też jeden z najmłodszych uczestników biegu - Franek, który z rodzicami bierze udział w imprezie od jej początku.

- Franek biega od początku biegów „Tropem Wilczym”. On dorasta razem z tym biegiem. Kiedy spotkaliśmy się pierwszy raz na biegach, był małym dzieciakiem. Dzisiaj już niekoniecznie potrzebował pomocy rodziców dla biegu. To piękne, że pod biało-czerwoną flagą spotykają się i dzieci i seniorzy - mówił Bartłomiej Bryk.

Po zakończeniu biegu „Tropem Wilczym” organizatorzy wręczyli specjalną statuetkę Ryszardowi Grafikowi, regionaliście, prezesowi łukowskiego koła ŚZŻAK. Wcześniej pan Ryszard otrzymał też medal „Za zasługi dla Światowego Związek Żołnierzy Armii Krajowej, który przyznał Zarząd Główny tej organizacji. Kolejne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Łukowie na początku marca 2020 r.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE