Reklama

Będzie gorąco!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Będzie gorąco! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostrzeżenie przed upałami dla mieszkańców powiatu łukowskiego. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, w najbliższych dniach na terenie województwa lubelskiego odnotowane zostaną wysokie temperatury powietrza. Zastosujmy się więc do kilku wskazówek.

Jak czytamy w opublikowanym przez IMGW komunikacie, ostrzeżenie przed upałami dotyczy całego województwa lubelskiego, w tym również miejscowości położonych w powiecie łukowskim. W środę 9 sierpnia maksymalna temperatura na Lubelszczyźnie ma wynieść w dzień 28-30 stopni Celsjusza. W nocy możemy spodziewać się temperatur rzędu 19 stopni. Najgoręcej będzie jednak jutro i w piątek - 10 i 11 sierpnia. Wówczas termometry pokażą nawet 35 stopni Celsjusza w dzień i 20 stopni w nocy. Sobota 12 sierpnia będzie nieco chłodniejsza. Synoptycy zapowiadają tego dnia temperatury rzędu 28-30 stopni. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacowane jest na 80%.

Jak jednak zachować się w trakcie wysokich temperatur? Jak informuje IMGW nadchodzące upały będą miały tzw. trzeci stopień zagrożenia. Oznacza to, że szczególnie będziemy narażeni na ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Możemy odczuwać też ospałość oraz zdenerwowanie i mieć niższy poziom koncentracji oraz efektywności w pracy.

By poradzić sobie z dyskomfortem ograniczmy wychodzenie z domów w środku dnia i spożywajmy nawet kilka litrów wody dziennie. Pijmy wodę, ograniczmy kawę i alkohol. W domach możemy zaciągnąć żaluzje, zasłony bądź rolety, by ograniczyć napływanie gorącego powietrza. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy też dzieci i zwierząt w zamkniętych, nagrzanych samochodach. Pamiętajmy, że upały to również duże zagrożenie pożarowe oraz uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg. Warto też wiedzieć, że temperatury podawane przez IMGW szacowane są na podstawie odczytów w cieniu poza miastami. W centrach miast temperatury te są zazwyczaj o kilka stopni wyższe. Uważajmy więc na zdrowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE