Reklama

Apel do właścicieli lasów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Apel do właścicieli lasów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka miesięcy temu informowaliśmy Państwa o problemie Nadleśnictwa Łuków z kornikiem ostrozębnym. Teraz Nadleśnictwo apeluje o zwalczanie szkodnika w lasach wszystkich form własności.

W związku z wystąpieniem gradacji kornika ostrozębnego w drzewostanach sosnowych  w lasach powiatu łukowskiego, Nadleśnictwo Łuków informuje o konieczności zwalczania szkodnika w lasach wszystkich form własności. Taka informacja pojawiła się także na stronie Powiatu Łukowskiego.

Ustawa o lasach mówi, że w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów, ich właściciele są zobowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności do: zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.  

By ochronić drzewa przed szkodnikiem, należy usunąć te, które już zostały zaatakowane. Jak powiedział nam Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków Grzegorz Uss:  

Służby leśne są cały czas w terenie i w przypadku zauważenia zaatakowanych drzew kontaktują się z właścicielem lasu, nakazując usunięcie drzew. Jeżeli rolnik ma wątpliwości, może swoje zaniepokojenie zgłosić, a leśnicy na pewno dokonają oceny czy dane drzewo zostało zaatakowane, czy też nie.  

Szczególną uwagę należy zwrócić na usunięcie drzew ze zmienioną barwą korony. Najwięcej takich drzew występuje na obrzeżach drzewostanów – w miejscach nasłonecznionych, w drzewostanach w sąsiedztwie tartaków i miejsc składowania drewna. Należy pamiętać o uprzątnięciu złomów i wywrotów  tj. drzew uszkodzonych przez wiatr, gałęzi – pozostałości pozrębowych z cienką, żółtą korowiną - wywóz poza strefę zagrożenia około 2 km od lasu sosnowego. Pozyskane w ten sposób drewno podlega legalizacji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE