W związku z wystąpieniem gradacji kornika ostrozębnego w drzewostanach sosnowych w lasach powiatu łukowskiego, Nadleśnictwo Łuków informuje o konieczności zwalczania szkodnika w lasach wszystkich form własności. Taka informacja pojawiła się także na stronie Powiatu Łukowskiego.
Ustawa o lasach mówi, że w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów, ich właściciele są zobowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności do: zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych.
By ochronić drzewa przed szkodnikiem, należy usunąć te, które już zostały zaatakowane. Jak powiedział nam Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków Grzegorz Uss:
Służby leśne są cały czas w terenie i w przypadku zauważenia zaatakowanych drzew kontaktują się z właścicielem lasu, nakazując usunięcie drzew. Jeżeli rolnik ma wątpliwości, może swoje zaniepokojenie zgłosić, a leśnicy na pewno dokonają oceny czy dane drzewo zostało zaatakowane, czy też nie.
Szczególną uwagę należy zwrócić na usunięcie drzew ze zmienioną barwą korony. Najwięcej takich drzew występuje na obrzeżach drzewostanów – w miejscach nasłonecznionych, w drzewostanach w sąsiedztwie tartaków i miejsc składowania drewna. Należy pamiętać o uprzątnięciu złomów i wywrotów tj. drzew uszkodzonych przez wiatr, gałęzi – pozostałości pozrębowych z cienką, żółtą korowiną - wywóz poza strefę zagrożenia około 2 km od lasu sosnowego. Pozyskane w ten sposób drewno podlega legalizacji.
Apel do właścicieli lasów
Opublikowano:
Autor:
Łuków24
| Zdjęcie: Wioletta Ekielska
Przeczytaj również:
Polecane artykuły:
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.