Reklama

"Aleje" na zlocie szkół sienkiewiczowskich

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zespół Szkół nr 1 w Łukowie

"Aleje" na zlocie szkół sienkiewiczowskich - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na początku czerwca reprezentacja Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie gościła na XXVI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich. W tym roku placówki imienia łukowskiego noblisty spotkały się w Tczewie.

Ponad 200 osób z 50 szkół z całej Polski wzięło udział w XXVI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich. Tym razem reprezentanci szkół noszących imię wielkiego polskiego noblisty spotkali się między 8 i 10 czerwca w Tczewie. Jedną ze szkół z powiatu łukowskiego - miejsca urodzin Sienkiewicza - były „Aleje” czyli ZS nr 1 w Łukowie.

- ZS nr 1 w Łukowie już po raz dwudziesty szósty wziął udział w zlocie. Naszą szkołę reprezentowali Joanna Izdebska (kl. 2TH), Dawid Chmielewski (kl. 3TH) oraz nauczyciele Danuta Markowska-Mościcka i Marek Mojski. Na tczewski zlot wyruszyliśmy autobusem, 7 czerwca, w grupie 9 delegacji szkół z Powiatu Łukowskiego, z Siedlec i Siennicy. Razem z nami do Tczewa wyruszyła Anna Cybulska, żona ś.p. Antoniego Cybulskiego, dobry duch i kontynuatorka dzieła zlotów - relacjonują wyjazd przedstawiciele szkoły.

Nauczyciele i uczniowie „Alej” w drodze na zlot odwiedzili stare miasto w Toruniu. Znaleźli też czas na wizytę w Gdańsku oraz Gdyni, gdzie odwiedzili m.in. Dar Pomorza. Na zlocie zaś, przeszli ulicami Tczewa razem z innymi szkołami z całej Polski.

Kulminacyjnym momentem Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich była gala uroczysta gala, na której obecne były m.in. prawnuczka Henryka Sienkiewicza – Anna Dziewanowska i aktorka Ewa Wiśniewska, znana z roli Kurcewiczowej z „Ogniem i mieczem”. Uroczystość uświetniły wystąpienia honorowych gości, a także inscenizacja okolicznościowa w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie.

Wieczorem, na terenie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie, odbył się piknik uświetniony występem Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Nastąpiło także, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste przekazanie flagi Zlotu. Przyszłorocznym organizatorom spotkania braci sienkiewiczowskiej będzie Szkoła Podstawowej nr 1 w Olecku. W ostatnim dniu spotkania została odprawiona msza święta w intencji Henryka Sienkiewicza oraz uczestników zlotu. Po mszy świętej, dorośli uczestnicy zlotu zwiedzali z przewodnikiem Tczew, a młodzież uczestniczyła w warsztatach plastycznych "Malowanie na szkle" w Fabryce Sztuk.

- W drodze powrotnej nie zapomnieliśmy o pomysłodawcy zlotów. Po dotarciu do Siedlec,  wstąpiliśmy na miejscowy Cmentarz Janowski, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalony znicz na grobie ś.p. Antoniego Cybulskiego. Pełni wrażeń, miłych wspomnień i nowych znajomości wróciliśmy do domów - mówią nauczyciele i uczniowie z ZS nr 1 w Łukowie.

Na Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich nie zabrakło również dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej Macieja Cybulskiego oraz Anny Cybulskiej. Starostę Łukowskiego reprezentował sekretarz Powiatu Łukowskiego Jerzy Siwiec. Pomysłodawcą i patronem zlotów szkół był ś.p. Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Pierwszy Zlot odbył się właśnie w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla. W kolejnych latach zloty braci sienkiewiczowskiej odbywały się w różnych miejscach Polski.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE