Reklama

Adamów i Wola Gułowska wspólnie świętowali Niepodległą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook Gmina Adamów

Adamów i Wola Gułowska wspólnie świętowali Niepodległą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Adamów i Wola Gułowska to kolejne miejscowości w powiecie łukowskim, w których w ostatni piątek odbywały się obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Święto 11 Listopada w gminie Adamów od lat ma uroczysty charakter. Kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości tłumnie gromadzą lokalną społeczność i odbywają się w Adamowie i Woli Gułowskiej. Ich centralnym punktem są Msze Święte odprawione w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Adamowie i Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej.

Tak też było w tym roku, gdzie po eucharystii w kościele, mieszkańcy Adamowa udali się pod pomniki gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. W patriotycznym pochodzie uczestnicy i władze gminy dotarli do tablicy upamiętniającej ofiary wojny polsko-bolszewickiej, pomnika katyńskiego, pomnika poświęconego ofiarom II wojny światowej i krzyża, który w 1938 r. został postawiony w 20-lecie Niepodległości. Zorganizowano też część artystyczną w wykonaniu Gimnazjum im. SGO „Polesie”.

Z kolei po nabożeństwie w Woli Gułowskiej mieszkańcy tej miejscowości w asyście OSP udali się do lasu gułowskiego, gdzie na tzw. Kobylczyku znajduje się mogiła powstańców styczniowych. Pochowani są tam Antoni Trzastkowski i 14 jego podkomendnych, którzy zostali rozbici przez oddział carski 22 lutego 1863 r. Przy mogile uczestnicy wysłuchali programu patriotycznego przygotowanego przez młodzież z Zespołu Szkół im. Kamińskiego w Adamowie i zespół śpiewaczy „Polne kwiaty”.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE