Reklama

77 lat po ostatniej bitwie

Opublikowano:
Autor:

77 lat po ostatniej bitwie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Apel poległych, rewia kawalerii oraz wręczenie sztandaru to elementy obchodów upamiętniającyh ostatnią bitwę kampanii polskiej 1939 roku.

1 i 2 października na terenie gminy Adamów odbędą się uroczystości rocznicowe związane z bitwą stoczoną w dniach 2-5 października 1939 r. na okolicznych terenach przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie”. W sobotę o godzinie 19.00 w Kalinowym Dole odbędzie się Apel Poległych. Następnego dnia o godz. 10.30 w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbędzie się uroczysta msza święta. Po niej, na cmentarzu w Turzystwie, rozbrzmi Apel Poległych. Zgodnie z programem o godzinie 13.30 wręczony zostanie sztandar Batalionowi Dowodzenia 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Obchody rocznicowe zakończą się na błoniach przyklasztornych rewią Kawalerii Ochotniczej.

Grupa Operacyjna „Polesie” została powołana rozkazem Naczelnego Wodza z dn. 9 września 1939 r. Jej dowódcą mianowano gen. Franciszka Kleeberga, dotychczasowego komendanta Okręgu Korpusu IX w Brześciu. Zadaniem Grupy było powstrzymywanie armii niemieckiej atakującej z kierunku Prus Wschodnich. Obrona rozciągać się miała od Brześcia poprzez Drohiczyn i Pińsk - aż do granicy ze Związkiem Radzieckim. Pod koniec września, po przekroczeniu rzeki Bug, gen. Kleeberg przeprowadził reorganizację swoich oddziałów stając się dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. 5 października 1939 r. w godzinach wieczornych, po wysłuchaniu meldunku kwatermistrza Grupy o stanie amunicji, gen. Kleeberg podjął decyzję o zakończeniu walk i poddaniu się, by uniknąć całkowitego rozbicia. Swój ostatni rozkaz napisał w Hordzieżce i nakazał w dniu 6 października złożenie broni przez wszystkie oddziały SGO „Polesie” - czytamy na oficjalnej stronie gminy Adamów.

Na wydarzenie zaprasza: gmina Adamów, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków oraz Towarzystwo Przyjaciół Woli Gułowskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE