Reklama

60 lat kapłaństwa prałata z Adamowa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Adamów

60 lat kapłaństwa prałata z Adamowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ks. prałat Stanisław Dzyr, były proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie świętuje 60 lat posługi kapłańskiej. 1 lipca w adamowskim kościele odbyła się uroczysta msza święta w intencji jubilata.

W liturgii dziękczynnej jubilatowi asystowali kapłani ks. Tadeusz Lament, ks. Romuald Pawluczuk, ks. Marcin Olek, ks. Paweł Bielecki oraz ks. Jan Babik, który wygłosił homilię. Natomiast mieszkańcy wręczyli kwiaty i złożyli życzenia zasłużonemu dla lokalnej społeczności duchownemu.

- Z wielką radością dołączamy się do grona wszystkich, którzy w tych dniach składają Księdzu Prałatowi serdeczne gratulacje z okazji pięknego jubileuszu 60-lecia święceń kapłańskich - mówią przedstawiciele gminy Adamów i lokalnej społeczności.

Ks. prałat z Adamowem związany jest od ponad 30 lat. Wcześniej, jako wikariusz pracował w parafiach Zbuczyn, Mokobody, Komarówka Podlaska, Okrzeja, Miedzna, Korytnica Łaskarzewska, Stężyca, następnie jako proboszcz w parafii Gródek nad Bugiem, Lubień oraz Adamów. Pełniąc urząd wicedziekana i proboszcza adamowskiego wybudował w Hordzieżce kaplicę św. Jana Chrzciciela (drewniany kościół przeniesiony z parafii Huta Dąbrowa), w Adamowie dom katechetyczny oraz kaplicę cmentarną. Po przejściu na kapłańską emeryturę, zamieszkuje w budynku parafialnym w Adamowie pełniąc wedle możliwości Służbę Bożą i oddając się badaniom historycznym regionów Diecezji Siedleckiej.

Ks. prałat Stanisław Dzyr urodził się 25 listopada 1932 r. we wsi Dawidy. W 1952 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego im. Papieża Benedykta XV w Siedlcach. Jak sam wspomina: „Byliśmy pierwszą grupą kleryków. Warunki były trudne pod każdym względem, ale zahartowały nas na dalsze lata.” Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1958 r. w katedrze siedleckiej z rąk ks. bpa dr Ignacego Świrskiego, Ordynariusza Diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej. Kanonik Honorowy Kapituły Kolegiaty Janowskiej (1995), mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Kapelanem Jego Świątobliwości (2017), autor opracowań „Parafia Adamów i jej Duszpasterze” (2008), „Poszliśmy za Panem na Jego żniwo” (2011), „Pieśń mojego życia” - pamiętnik osobisty w maszynopisie.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE