Reklama

150 lat kolei w Łukowie. Okolicznościowa wystawa w muzeum

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska, Tomasz Goławski

150 lat kolei w Łukowie. Okolicznościowa wystawa w muzeum - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwiedzanie lokomotywowni i sesja popularnonaukowa to nie jedyne wydarzenia upamiętniające 150-lecie powstania biegnącej przez Łuków Kolei Warszawsko-Terespolskiej. W piątek 21 października w Muzeum Regionalnym została otwarta wystawa poświęcona historii kolei na ziemi łukowskiej.

\"Stoi na stacji lokomotywa...\" to tytuł wystawy czasowej, która pojawiła się ostatnio w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Całość jest poświęcona przypadającej w tym roku 150. rocznicy powstania łukowskiego odcinka kolejowej linii Warszawsko-Terespolskiej. Na wystawie można zobaczyć liczne eksponaty związane z kolejnictwem, które zostały wypożyczone od kolekcjonerów oraz obecnych i emerytowanych pracowników kolei. Eksponaty pochodzą m.in. z okolic Białej Podlaskiej, Siedlec, Zbuczyna, Kotunia, podsiedleckich Igań, Terespola oraz Łukowa.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonano w piątek 21 października w obecności władz samorządowych i przede wszystkich pasjonatów kolei. Obecni byli też emerytowani pracownicy Polskich Kolei Państwowych i łukowskiej lokomotywowni. Wystawę można będzie zwiedzać do 20 stycznia przyszłego roku.

Kolej Warszawsko-Terespolska jest trzecią (po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Kolei Warszawsko-Petersburskiej) linią kolejowa, która powstała na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego. Służąc przez półtora wieku umożliwiała łukowianom przemieszczanie się po kraju i Europie oraz stworzyła z naszego miasta ważny ośrodek gospodarczy i przesiadkowy. W ostatnich latach przechodząca modernizację, nadal służy mieszkańcom powiatu i nie tylko. Przez Łuków oprócz pociągów relacji krajowej, często przejeżdżają pociągi międzynarodowe.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE