Reklama

12 milionów na przyszłoroczne inwestycje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

12 milionów na przyszłoroczne inwestycje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy projekt uchwały budżetowej Miasta Łuków na 2017 rok. Zobacz co zostało ujęte w planach inwestycyjnych.

Koniec roku to już czas na konkretne ustalenia: ile i na co samorząd przeznaczy w budżecie na przyszły rok. W Łukowie na zadania inwestycyjne zostanie wydanych 12 mln zł. Wśród zadań rewitalizacja Zalewu Zimna Woda oraz dalszy ciąg inwestycji na pływalni letniej.  

Dochody budżetu w 2017 roku sięgną kwoty 109.550.481 zł. Wydatki natomiast zaplanowano na poziomie 110.451.843 zł. Niespełna miliona zabraknie, by strona wydatków i dochodów się zrównała. Zgodnie z planem zawartym w uchwale budżetowej, źródłami pokrycia deficytu będą przychody pochodzące z pożyczki.  

W kwocie 110 mln zł wydatków, część zostanie przeznaczona na inwestycje. Oto lista zadań, na które miasto chce wydać 12.017.930 zł.  

Chodniki i inne

40.000 zł będzie kosztowało opracowanie dokumentacji na przebudowę i budowę chodnika oraz ciągu pieszo – rowerowego w ul. Międzyrzeckiej. Dokumentacja zostanie przekazana samorządowi województwa lubelskiego jako pomoc rzeczowa. 450.000 zł miasto przeznaczy na przebudowę ul. Kraszewskiego. W ramach tej kwoty zaplanowano rozbiórkę starej nawierzchni, wykonanie podbudowy z ustawieniem krawężników oraz ułożenie nawierzchni bitumicznej. 600.000 zł natomiast będą wynosiły podobne prace wykonane na ul. Kilińskiego (na odcinku od ul. Struga do ul. Warszawskiej). Za 325.000 zł ma powstać kanalizacja deszczowa w ul. Polnej.  

Rozbudowy ciąg dalszy

885.000 zł pochłonie rozbudowa budynku dydaktycznego Zespołu Szkół nr 1 z oddziałami integracyjnymi. Zaplanowana kwota przewidziana jest na ostatni etap budowy, czyli na prace wykończeniowe.  

Solary i fotowoltaika

27.930 zł miasto przeznaczy na inwestycję o nazwie „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez dostawę i montaż instalacji solarnych i fotowoltaicznych na terenie Miasta Łuków”. Kwota przeznaczona będzie na wykonanie strony internetowej oraz zarządzanie projektem i jego promocję. Dalsza realizacja planowana jest w roku 2018.  

Oświetlenie uliczne

W przyszłorocznym budżecie 400.000 zł przeznaczone zostaną na opracowanie dokumentacji oraz budowę i rozbudowę linii oświetlenia ulicznego w Łukowie. Inwestycja ta obejmować ma następujące ulice: Nadrzeczna, Parkowa, Podgórna, Kondrackiego, Podkomorzego, Gospodarska, Tryjarskiego, 700-lecia (parkingi), Królik oraz podłączenie czterech punktów sygnalizacji świetlnej.

Dodatkowym zadaniem dotyczącym oświetlenia ulicznego, na które miasto chce wydać 40.000 zł będzie opracowanie dokumentacji na budowę i rozbudowę oświetlenia ulicznego w innych częściach miasta. A będą to, ulica: Brzozowa, Lewoncewicza, Graniczna, Bartnia, Tartaczna.  

Nowe place zabaw

Wśród zadań inwestycyjnych znalazły się także dwa place zabaw. Za 70.000 zł ma powstać plac zabaw przy ul. Międzyrzeckiej, a za 80.000 zł przy ul. Rurowej.  

Rewitalizacja i tereny inwestycyjne

Właśnie trwają prace nad stworzeniem nowego Programu Rewitalizacji Miasta Łuków. W przyszłym roku w budżecie zabezpieczone zostały 4 mln zł na rewitalizację. W ramach tej kwoty planowane jest wykonanie robót ziemnych związanych z oczyszczeniem i pogłębieniem zbiornika wodnego. Na zadanie to miasto chce pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w formie pożyczki w wysokości 3.200.000 zł.  

Miasto chce także pozyskać środki z funduszy europejskich w ramach RPO województwa lubelskiego w wysokości 500 tys. na budowę infrastruktury technicznej na potrzeby uzbrojenia terenu inwestycyjnego przy ul. Strzelniczej. Całość inwestycji ma wynieść 700.000 zł.  

Coś dla sportu

1.400.000 zł to koszt jaki poniesie miasto za modernizację boisk treningowych oraz budowę kortów tenisowych przy Krznie. Zadanie planowane jest do realizacji przy współudziale dotacji z budżetu państwa w ramach Programu modernizacji infrastruktury sportowej. Tę kwotę samorząd chce wydać na wykonanie dwóch pełnowymiarowych boisk trawiastych z systemem nawadniającym oraz budowę kortów tenisowych wraz z oświetleniem terenu.  

Nieopodal, na pływalni letniej Delfin, zmodernizowany zostanie największy basen. Zadanie to wyniesie 3.000.000 zł. Będzie to kontynuacja zadania z lat poprzednich. W ramach tej kwoty zmodernizowany ma być duży basenu wraz z montażem atrakcji wodnych. Na realizację tego zadania miasto chce pozyskać dotację z budżetu państwa w ramach Programu modernizacji infrastruktury sportowej w wysokości 1.500.000 zł.  

W planach jest tylko jeden zakup inwestycyjny. W 2017 roku miasto chce wydać 300.000 zł na wykup terenu na cele ogólnomiejskie m.in. pod budownictwo mieszkaniowe, pod ulice czy do zasobu.  

Wszystkie te zadania wykonane zostaną z budżetu, którego ogromną część stanowią dochody z podatków od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej. Dochody z tytułu wymienionych podatków jakie płacimy wyniosą niemal 41,5 mln zł.

Nad projektem przyszłorocznego budżetu pochylą się już wkrótce radni Rady Miasta. 


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE