Reklama

12 miejscowości do skanalizowania

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

12 miejscowości do skanalizowania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Łuków złożyła wniosek o dofinansowanie budowy kanalizacji. Gdy pieniędzy nie uda się pozyskać, przed gminą stanie zadanie sfinansowania projektu z kredytu i środków własnych.

Złożone przez gminę Łuków w 2016 roku wnioski przeszły pozytywną ocenę formalną. Zadanie jakie stawia przed sobą samorząd będzie musiało być rozłożone na lata.  

W 2016 roku złożyliśmy dwie fiszki projektowe do programu Polska – Białoruś- Ukraina. Jeden projekt z gminą Żydyczyn na Ukrainie, drugi ze strażą pożarną z obwodu wołyńskiego na Ukrainie. Obydwa przeszły wstępną ocenę. Teraz trzeba przystąpić do złożenia właściwego wniosku – powiedział nam wójt gminy Łuków Mariusz Osiak.

Składając wniosek o dofinansowanie gmina Łuków zgłosiła do zbudowania kanalizację w dwóch ciągach: Gręzówka – Ławki – Gołaszyn oraz Krynka – Role – Wólka Świątkowa. W sumie to około 32 km kanalizacji. Pozytywna ocena formalna napawa optymizmem. Nie brakuje jednak trudności.  

By uzyskać dofinansowanie na wykonanie tych dwóch ciągów kanalizacji do jesieni tego roku musimy mieć gotową dokumentację techniczną z pozwoleniem na budowę. Dokumentacja ta będzie bowiem stanowiła załącznik do wniosku. Lada dzień powinniśmy mieć uzgodnione z kim będziemy nad tym pracować. Z dokumentacją zdążą. Potrzebna będzie jednak decyzja środowiskowa i inne dokumenty. Będziemy balansowali na granicy czasu – wyjaśnił wójt.  

W każdym wniosku do pozyskania jest łącznie 16 mln euro. Do złożenia wniosków zostało zaproszonych po 160 beneficjentów. Jeden na dziesięciu dostanie dofinansowanie. Co jeśli gmina Łuków nie znajdzie się w gronie szczęśliwców?  

Zdajemy sobie sprawę, że kanalizacja nas nie minie. Łączna wartość wniosku to ok. 2 mln euro, w tym 1,4 mln euro to kwota dofinansowania na wybudowanie kanalizacji. Jeśli nie uzyskamy dofinansowania, dokumentacja przyda się do wybudowania kanalizacji ze środków własnych. Będziemy się starali o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – powiedział M. Osiak.      

W pierwszej kolejności gmina chce wykonać kanalizację w Gręzówce, Ławkach, Gołaszynie, Krynce, Rolach i Wólce Świątkowej. Kolejnymi miejscowościami do skanalizowania będzie Dąbie, Sięciaszka I, Zalesie, Świdry, Suleje, Karwacz.  

Turze Rogi, Strzyżew, Zarzecz i Kownatki są zaopatrzone w przydomowe oczyszczalnie, ale trzeba będzie pomyśleć o kanalizacji i tu. Dajemy sobie maksymalnie 6 lat na skanalizowanie tych 12 miejscowości. Jeżeli uda nam się pozyskać dofinansowanie, realizacja zadania nastąpi w 2018 i 2019 roku. Jeżeli gmina będzie zmuszona do wykonania prac na koszt własny, niezbędne będzie zaciągnięcie kredytu.

Ale jak powiedział wójt M. Osiak, po to gmina przez lata pracowała nad zdolnością kredytową, by mogła go zaciągnąć.  

Kanalizacja w gminie Łuków napotyka kolejny potencjalny problem. W pierwotnej wersji ścieki od mieszkańców gminy miałyby trafić do oczyszczalni w Łukowie. Pojawia się jednak problem z dużą ilością ścieków obcych, które do oczyszczalni trafiają.  

Jeśli miastu udałoby się uszczelnić sieć kanalizacyjną, to przedsiębiorstwo będzie miało dużą moc przerobową. Wiemy, że sieć kanalizacyjna ma swoje lata a przedsiębiorstwo stara się o duże środki na dofinansowanie modernizacji. Rozmowy z PUiIK trwają od dawna – powiedział M. Osiak.  

Gmina bierze jednak pod uwagę możliwość wybudowania trzech własnych oczyszczalni. To przyszłość i to bardzo kosztowna. Jedna oczyszczalnia to koszt 6 mln.  

Chcemy w najbliższych latach wybudować łącznie 70 km kanalizacji dla tych 12 miejscowości. Koszt sieci kanalizacyjnej oraz budowy oczyszczalni to 40 mln.  

Dziś na terenie gminy kanalizację posiadają Łazy, z których ścieki trafiają do PUiIK w Łukowie, Ryżki, Czerśl i Sięciaszka II, które ścieki oddają do gminnej oczyszczalni w Ryżkach. O tym czy gminie Łuków uda się pozyskać środki zewnętrzne na budowę sieci kanalizacyjnej w 12 miejscowościach na pewno będziemy Państwa informowali.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE