Reklama

Reklama

Muzeum Regionalne i Pogoń rozpoczynają współpracę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Rafał Wysocki / MKP Pogoń Siedlce

Muzeum Regionalne i Pogoń rozpoczynają współpracę - Zdjęcie główne

Listy intencyjne podpisane | foto Rafał Wysocki / MKP Pogoń Siedlce

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Najbliższe działania obu instytucji skupione będą na organizacji wystawy poświęconej historii piłki nożnej. Dlatego też 15 lutego w siedzibie Muzeum Regionalnego w Siedlcach odbyła się konferencja prasowa dotycząca tej inicjatywy, połączona z podpisaniem listu intencyjnego.

Reklama

W konferencji wzięli udział przedstawiciele siedleckiej Pogoni – Prezes Łukasz Jarkowski oraz menadżer klubu Grzegorz Koprukowiak. Muzeum Regionalne w Siedlcach reprezentował dyrektor Sławomir Kordaczuk i zastępca dyrektora – Krzysztof Chaberski.

Spotkanie od powitania przybyłych na konferencję gości rozpoczął pan Sławomir Kordaczuk. W swoim wystąpieniu podkreślił powagę wspólnej inicjatywy oraz wskazał bogaty rys historyczny siedleckiego sportu. Zaznaczył, że twórcą piłki nożnej w naszym mieście był pułkownik Kazimierz Hozer, prezes Wojskowego Klubu Sportowego 22 pułku piechoty Siedlce, występującego w latach 1932-34 na poziomie ligi krajowej. - Podczas prac nad książką „100 spotkań z historią. Dziewczyny tamtych dni” dwukrotnie spotkałem się z córką pułkownika – Janiną, która żałowała, że nie jest podobna do swojego ojca. Opisywała go jako wysokiego, przystojnego mężczyznę, o pięknych zielonych oczach, wielkiego miłośnika piłki, który zabierał ją na każdy mecz rozgrywany w Siedlcach. Podczas wystawy będziemy nawiązywać do przedwojennych tradycji piłkarskich w naszym mieście, ale nie tylko. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Następnie głos zabrał pan Krzysztof Chaberski, który wskazał, że inicjatywa powstania wystawy jest obopólna. Klub zainspirowany sukcesem ekspozycji dotyczącej koszykówki, zwrócił się z pomysłem stworzenia wystawy poświęconej futbolowi. Zastępca Dyrektora, odniósł się także do kwestii organizacyjnych oraz zamysłu wystawy, która będzie się składać z trzech części - Pierwsza zostanie poświęcona historii światowej piłki nożnej i dużym imprezom, w których brała udział reprezentacja Polski. Druga część skupi się na gwiazdach międzynarodowego i siedleckiego futbolu. A w trzeciej zobaczymy plansze i eksponaty związane z historią piłki nożnej w naszym mieście. Krzysztof Chaberski podzielił się także informacjami dotyczącymi interesujących odkryć na temat historii siedleckiej piłki - Niewiele osób wie, że przed wojną Siedlce reprezentowały kluby żydowskie, że mieliśmy także drużynę kobiecą, funkcjonującą pod nazwą „Ewa” - opowiadał wicedyrektor. - Pokażemy powojenne losy siedleckiej piłki, jak również czasy współczesne, związane głównie z Pogonią, która przecież nie tak dawno grała na zapleczu ekstraklasy. A już niedługo, bo 28 lutego wystąpi w ćwierćfinale Pucharu Polski i stanie przed ogromną szansą zapisania się w historii, jako pierwsza siedlecka drużyna, która wywalczyła awans do półfinału tych rozgrywek. Możemy więc być z niej dumni. Siedlecka Pogoń ma podpisaną umowę partnerską z Pogonią Lwów i tej drużynie również poświęcimy część naszej wystawy. Nie zabraknie też odniesień do piłki nożnej osób niepełnosprawnych. Szykuje się naprawdę ciekawe wydarzenie.

Organizatorzy zapowiedzieli rozpoczęcie rozmów na temat patronatu nad wystawą z Muzem Sportu oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Wystawa zostanie zrealizowana w trzech salach, na obszarze 150 metrów kwadratowych na terenie Muzeum Regionalnego.

Swojego zadowolenia z nawiązanej współpracy, nie kryli także przedstawiciele Pogoni Siedlce. Prezes Łukasz Jarkowski podkreślił, że organizowana wspólnie wystawa to wspaniała inicjatywa, pokazująca jak ważny jest sport, który łączy ludzi, a nie dzieli. Prezes siedleckiej Pogoni podkreślił ponadto, że historia siedleckiej piłki nożnej na pewno zasługuje, żeby taką wystawę zorganizować - Jestem zaszczycony możliwością sprawowania funkcji prezesa w klubie, o tak bogatej tradycji. Pogoń miała lepsze i gorsze okresy, ale zawsze pełniła ogromnie ważną rolę w świadomości mieszkańców Siedlec i okolic. Czujemy to brzemię odpowiedzialności i staramy się mu podołać.

Na koniec konferencji, głos zabrał Grzegorz Koprukowiak - Kiedyś od pewnego profesora usłyszałem bardzo mądre zdanie „Budując przyszłość, nie zapomnij o przeszłości. Utkwiło mi w pamięci. Cieszę, się, że wspólnie z Muzeum Regionalnym możemy przybliżyć mieszkańcom Siedlec i regionu piłkarskie tradycje naszego miasta.

Organizatorzy wystawy, zwrócili się z apelem do wszystkich kibiców, mieszkańców, kolekcjonerów i pasjonatów piłki nożnej, o udostępnienie na czas wystawy swojej kolekcji. 

Dlatego też wszelkie osoby pragnące włączyć się w pomoc przy organizacji wystawy, proszone są o kontakt z osobami odpowiedzialnymi:

Grzegorz Koprukowiak - +48 731 000 751, g.koprukowiak@mkppogonsiedlce.pl

Krzysztof Chaberski - +48 698 000 028

Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy