Marcin Dołęga brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich

Autor: | Zdjęcie: Polski Związek Podnoszenia Ciężarów

Marcin Dołęga brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich - Zdjęcie główne

SportŁukowianin Marcin Dołęga otrzymał brązowy medal olimpijski za udział w Igrzyskach w Pekinie w 2008 roku. Krążek zawisł na szyi sztangisty dziś, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

We wtorek 26 września w siedzibie PKOl w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali olimpijskich Marcinowi Dołędze i Szymonowi Kołeckiemu za ich występ w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Sztangiści medale wywalczyli po latach w wyniku zmian w klasyfikacji generalnej, związanych z aferami dopingowymi startujących z nimi pozostałych zawodników. Marcin Dołęga dziewięć lat temu wywalczył czwarte miejsce w konkurencji podnoszenia ciężarów w kategorii 105 kg. Łukowianin uzyskał wówczas wynik 420 kg w dwuboju, taki sam jak reprezentant Rosji Dmitrij Łapikow. Brąz jednak przypadł Rosjaninowi, który miał niższą od Polaka wagę ciała.

Teraz, po niemal dziesięciu latach od zakończenia imprezy, Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował o zmianach w klasyfikacji generalnej ówczesnej konkurencji. U brązowego medalisty Łapikowa, w 2016 roku wykryto środek dopingujący, co oznacza że brąz przypadł właśnie Marcinowi Dołędze. Podobne zawirowania dotknęły również Szymona Kołeckiego, który w 2008 roku w kategorii 94 kg wywalczył drugie miejsce. Dzisiaj natomiast sportowcy oficjalnie odebrali krążki z udział w Olimpiadzie.

- Takie mamy teraz przepisy. Pojawiły się lepsze metody wykrywania dopingu i reanalizy. Nam pozostaje się tylko cieszyć z tego, co jest teraz. To jest piękno sportu. Nie zawsze się wygrywa, porażki są jego nieodłączną częścią. Miałem w trakcie kariery zarówno wiele radosnych jak i smutnych momentów. Ale nie wracajmy do tego, cieszmy się tym co jest teraz! Ten medal ma dla mnie ogromne znaczenie, i znajdzie godne miejsce, pośród innych w mojej domowej kolekcji. Na razie nie zamierzam się z nim rozstawać – tak brązowy medal komentuje łukowianin Marcin Dołęga.

Zdobyte po latach medale zmieniają dorobek polskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku. W stolicy Chin Polacy wywalczyli 11 medali - cztery złote, pięć srebrnych i dwa brązowe. Marcin Dołęga jest natomiast pierwszym w historii łukowianinem, który zdobył medal na imprezie tej rangi.