Reklama

Łukowianin na Mont Blanc

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Sebastian Ignaciuk

Łukowianin na Mont Blanc - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport 21 czerwca o godzinie 6 rano na najwyższym szczycie Europy - Mont Blanc - stanęła ekspedycja, wśród której był mieszkaniec Łukowa Sebastian Ignaciuk. W dniu ataku szczytowego akcja górska trwała ponad 10 godzin, zaś temperatura sięgała -10 stopni Celsjusza.

Wyprawa na tzw. Dach Europy, w której uczestniczył mieszkaniec Łukowa trwała 7 dni, lecz poprzedzona była kilkutygodniowym przygotowaniem. Wejście na szczyt odbyło się od strony francuskiej, z miejscowości Les Houches, obok stolicy światowego alpinizmu Chamonix. Finałowy atak na Mount Blanc rozpoczął się pobudką o godzinie 2 w nocy. O 6 rano w idealnej aurze ekspedycja zdobyła najwyższy szczyt Europy, gdzie temperatura wahała się w granicach -10 stopni.

Jak relacjonuje S. Ignaciuk, po 10 minutach spędzonych na szczycie rozpoczęło się zejście na wysokość 3167 m n.p.m. Ciężka akcja górska tego dnia (zejście wśród szczelin, przejście kuluarem spadających kamieni) trwała ponad 10 godzin. Uczestnicy wyposażeni byli w pełny sprzęt alpinistyczny i wysokogórski. Same plecaki ważyły ponad 20 kg.

Oprócz łukowianina w wyprawie uczestniczyły osoby z Bytomia, Tychów, Kołobrzegu, Warszawy, Krosna, Krakowa oraz obcokrajowcy z Wysp Brytyjskich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE