Oczekiwania vs. rzeczywistość - o czym trzeba pamiętać?
Mieszkanie jest dobrem nabytym, które pozostanie z nami przez całe życie - możemy je co prawda sprzedać lub wynająć, wówczas można potraktować je jako intratną inwestycję. Jednak zdecydowana większość osób kupuje mieszkanie "na stałe". Pojawia się rosnąca fascynacja poszukiwaniami, wybieraniem, a także kompletowaniem mebli od nowego "M". Pamiętajmy jednak, że oczekiwania, a rzeczywistość to dwie, różne płaszczyzny, które warto zrewidować. Zakup mieszkania nie jest równoznaczny jedynie ze znalezieniem nieruchomości i przelaniu środków pieniężnych na konto jej ówczesnego właściciela. Zderzenie z realiami może być dla nas bolesne, jeśli się do tego odpowiednio nie przygotujemy. Oto kilka faktów, o których trzeba pamiętać, przy zakupie własnego mieszkania:
- szukanie na własną rękę jest ryzykowne - nigdy nie wiadomo, czy osoba podająca się za właściciela mieszkania ustaliła odpowiednią stawkę za metr kwadratowy. Lepiej będzie skorzystać z pomocy doświadczonego dewelopera;
- banki nie zawsze udzielają kredytu na taką kwotę, jaka była ujęta we wniosku - kredyty hipoteczne rządzą się swoimi prawami, warto upewnić się, że dostaniemy kwotę na jaką liczymy, by uniknąć rozczarowania;
- rachunki dalej muszą być opłacone - nawet jeśli jeszcze nie zamieszkaliśmy w nowym mieszkaniu, to już mogą pojawić się rachunku za dany miesiąc, warto się na to przygotować.
Możesz kupić mieszkanie taniej! - istotne aspekty, które warto uwzględnić
Jeśli sprecyzowaliśmy już swoje wstępne potrzeby, to poszukujemy wymarzonego "M". Widzimy jednak, że ceny znacznie przekraczają nasze możliwości, więc nie możemy sobie pozwolić na zakup. Okazuje się jednak, że wysokie wymagania są jednoznaczne z wysoką ceną. Dla przykładu:
Przeprowadzamy się do Warszawy. Kochamy miasto, które tętni życiem i jego energię. Chcemy mieszkać na Śródmieściu lub Wilanowie. Ceny są jednak zbyt wysokie, byśmy mogli sobie na taki zakup pozwolić.
Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Otóż zwrócić uwagę na mieszkania Kabaty czy Ursynów. Fakt - te dzielnice Warszawy znajdują się znacznie dalej od centrum, ale:
- oferują pełną infrastrukturę komunikacyjną;
- oferują znacznie niższe ceny za metr kwadratowy.
Pamiętajmy, że kto pyta nie błądzi!
Jeśli nie mamy większego doświadczenia w zakresie kupna nieruchomości, nie bójmy się poprosić o pomoc! Deweloperzy, agenci nieruchomości czy nawet znajomi, którzy takie doświadczenie mają już za sobą, mogą podzielić się z nami cennymi wskazówkami. Warto korzystać także z wiedzy zgromadzonej w sieci, na różnorodnych portalach i forach tematycznych. Im lepiej przygotujemy się do zakupu nieruchomości pod względem merytorycznym - a nie tylko finansowym - tym większe mamy szanse na to, że przedsięwzięcie to zakończy się gromkim sukcesem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.