reklama
reklama

Wisteria – zjawiskowe pnącze w Twoim ogrodzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wisteria – zjawiskowe pnącze w Twoim ogrodzie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Wisteria (inaczej glicynia) to pnącze, które zachwyca swoim wyglądem i pięknym zapachem. Jeśli chcesz mieć tę zjawiskową roślinę w swoim ogrodzie lub na balkonie, warto zapoznać się z informacjami na temat jej pielęgnacji. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!
reklama

Kwitnące pnącza znakomicie prezentują się w każdym ogrodzie, na tarasie i balkonie. Jednym z najbardziej urodziwych pnączy jest glicynia kwiecista. Co warto wiedzieć na temat tej rośliny? Jak ją pielęgnować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Wisteria kwiecista – co warto o niej wiedzieć?
Wisteria (glicynia) jest jedną z najbardziej okazałych roślin pnących. To piękne kwitnące pnącze przybyło do Europy z Ameryki Północnej w XVIII wieku. Wisteria doskonale prezentuje się w każdym ogrodzie, ale nie tylko. Znakomicie sprawdza się również na balkonie czy tarasie. Roślina charakteryzuje się nie tylko świetnym wyglądem, ale także słodkim zapachem. Glicynia kwitnie na przełomie maja i czerwca, kiedy to zachwyca ogromną ilością zwisających kwiatowych gron - zazwyczaj w kolorze fioletowym lub błękitnym. Warto jednak mieć na uwadze, że wisteria ma właściwości toksyczne. Do objawów zatrucia tą rośliną należą ból brzucha, nudności, wymioty oraz biegunka. Jeśli więc w Twoim ogrodzie przebywają dzieci lub zwierzęta, glicynia może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem.
Wisteria – odmiany
Jeśli chcesz uprawiać wisterię, koniecznie musisz zapoznać się z poszczególnymi odmianami tej rośliny. Do najbardziej popularnych odmian glicynii należą glicynia chińska, glicynia japońska oraz glicynia amerykańska. Różnią się one między sobą przede wszystkim długością i kolorem kwiatostanów. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych informacji na ich temat.
Glicynia chińska
Glicynia chińska może osiągać wysokość od 10 do 18 metrów, a jej kwiatostany mają 15-35 cm długości. Roślina kwitnie obficie w maju. Do jej odmian należą m.in.:
    • Amethyst – ich kwiaty są ciemnofioletowe i mają bardzo intensywny zapach;
    • Southern Belle – charakteryzuje się jasnofioletowymi kwiatami;
    • Blue Sapphire – posiada niebieskofioletowe kwiaty;
    • Tehas White – pnącze o białych kwiatach.
Glicynia japońska
Roślina jest bardzo podobna do glicynii chińskiej, jednak wydaje więcej kwiatów. Glicynia japońska może mieć do 10 metrów wysokości, a jej pędy mogą osiągnąć nawet 100 cm długości. Do odmian tej rośliny możemy zaliczyć m.in.:
    • Blue Dream - wisteria o błękitnych kwiatach,
    • Violacea Plena - roślina o fioletowych, pełnych kwiatach;
    • Honbeni (Pink Ice) - różowe kwiaty;
    • Shiro-noda - wisteria o białych kwiatach.
Glicynia amerykańska
Najrzadziej spotykana odmiana wisterii w Polsce. Roślina osiąga mniejsze rozmiary niż gatunki azjatyckie. Kwitnie wiosną, a następnie powtarza kwitnienie latem.
Glicynia – pielęgnacja
Jeśli planujesz posadzić wisterię, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat jej pielęgnacji. Glicynię sadzimy wiosną lub jesienią. Roślina dobrze kwitnie w słońcu, dlatego najlepiej posadzić ją przy południowej ścianie budynku. Glicynie wymagają żyznej, lekkiej i przepuszczalnej gleby. W okresie kwitnienia (czyli maj-czerwiec) wisterię trzeba systematycznie nawozić i obficie podlewać. Do nawożenia rośliny warto stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne. Aby wisteria zachowała zdrowie i doskonały wygląd, należy systematycznie ją przycinać. Roślinę przycinamy dwa razy w roku – latem i wczesną wiosną. Zastanawiasz się, kiedy kwitnie wisteria? Zazwyczaj dzieje się to po kilku latach od posadzenia. Proces kwitnienia można przyspieszyć, wykonując cięcie pędów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama