reklama
reklama

Sprawdź, czy nie widniejesz w rejestrze długów!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sprawdź, czy nie widniejesz w rejestrze długów! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANENieopłacona faktura, zaległy rachunek za telefon, a może zapomniana rata kredytu? To wszystko może sprawić, że trafisz do rejestru dłużników. Tylko jak sprawdzić, czy tam jesteś? I co zrobić, jeśli faktycznie Twoje dane znajdują się w takiej bazie? Podpowiadamy!
reklama

Obecność w bazie dłużników może utrudnić Ci życie – banki mogą odmówić kredytu, a operatorzy telefonii nie podpiszą nowej umowy. Warto więc wiedzieć, jak działają rejestry i jak się z nich „wydostać”.


Czym są rejestry dłużników?

Rejestry dłużników to bazy danych, w których są gromadzone informacje o osobach i firmach mających zaległości finansowe. W Polsce, działają takie Biura Informacji Gospodarczej (BIG) jak:

  • BIG InfoMonitor – gromadzi dane z sektora bankowego i firm prywatnych, współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej (BIK);
  • Krajowy Rejestr Długów (KRD) – zbiera informacje o osobach fizycznych i firmach zalegających z płatnościami;
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej – jest to rejestr dłużników obejmujący m.in. osoby niepłacące rachunków czy rat kredytowych.
Prężnie działa też Biuro Informacji Kredytowej (BIK), które przechowuje informacje o historii kredytowej – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeśli spóźniasz się ze spłatą kredytu czy inną płatnością, Twój bank lub inny podmiot zgłosi to do BIK. Informacja wpłynie na Twoją zdolność do zaciągania zobowiązań finansowych – podobnie jak obecność negatywnych wpisów w BIG. 

reklama


Jak trafia się do rejestru dłużników?

Rejestr długów to baza, do której możesz trafić, jeśli masz zaległości finansowe spełniające określone kryteria. W przypadku konsumentów dług zgłaszany w BIG musi:

  •  wynosić co najmniej 200 zł;
  • być przeterminowany o minimum 30 dni;
  • być zgłoszony do rejestru przez wierzyciela, który wcześniej wysłał z miesięcznym wyprzedzeniem wezwanie do zapłaty z informacją o takim zamiarze.
Rejestry długów nie działają automatycznie. To wierzyciel musi podjąć decyzję o zgłoszeniu Twojej zaległości. Mogą to zrobić zarówno bank, jak i firma telekomunikacyjna, dostawca energii czy np. wspólnota mieszkaniowa.

reklama


Jak sprawdzić, czy jest się dłużnikiem?

Nie musisz zgadywać, czy widniejesz w rejestrze dłużników – możesz to sprawdzić samodzielnie, a w wielu przypadkach zrobisz to za darmo.

Aby uzyskać informacje na temat swojej sytuacji, możesz pobrać raport na swój temat z BIG. Wystarczy wejść na stronę danego rejestru i założyć konto. Następnie musisz złożyć wniosek o raport dotyczący swojej historii zadłużenia. Raz na pół roku będzie on darmowy. 

Możesz również sprawdzić swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W tym celu musisz założyć konto na stronie bik.pl i zamówić raport kredytowy. Usługa jest płatna, ale zawiera kompleksowe informacje na temat zaciągniętych zobowiązań i ich spłaty. Raz na pół roku możesz zawnioskować w BIK za darmo ,,kopię danych’’, w której znajdziesz potrzebne informacje. 

reklama

Jeżeli masz podejrzenia, że zalegasz z płatnościami, warto skontaktować się bezpośrednio z instytucją, w której możesz mieć zobowiązanie. Może to być bank, firma pożyczkowa, operator telefonii komórkowej lub dostawca usług. Dzięki temu szybko uzyskasz informacje na temat ewentualnego długu.

Regularne sprawdzanie swojej sytuacji finansowej to dobry nawyk – możesz uniknąć niemiłych niespodzianek przy ubieganiu się o kredyt czy podpisywaniu umów.


Jestem dłużnikiem – co dalej?

Jeśli faktycznie widniejesz w rejestrze długów, nie panikuj – są sposoby, by to naprawić. Jak działać w takiej sytuacji? 

  • Ureguluj dług – wierzyciel ma obowiązek zgłosić spłatę do BIG w ciągu 14 dni
  • Negocjuj warunki regulowania zobowiązania – jeśli nie możesz spłacić całej kwoty od razu, często możesz np. skorzystać z portalu obsługi zadłużenia, aby ustalić wysokość raty dopasowaną do Twoich możliwości finansowych. Taka opcja jest dostępna m.in. w firmach takich jak B2 Impact.
  • Nie ignoruj sprawy – nawet jeśli dług wydaje się niewielki, może rosnąć z powodu odsetek. Im szybciej zaczniesz działać, tym prędzej uporasz się z problemem.
Wpis w rejestrze długów może utrudnić Ci życie, ale możesz wiele zrobić, aby się go pozbyć. Regularna kontrola finansów oraz szybka reakcja to sposób na uniknięcie większych kłopotów.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo