Reklama

Reklama

Minerały w organizmie człowieka - co warto o nich wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Minerały w organizmie człowieka - co warto o nich wiedzieć? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Ludzkie ciało do prawidłowego funkcjonowanie potrzebuje ogromnej liczby różnego rodzaju substancji, które mogą być zarówno wytwarzane w organizmie, jak i muszą być dostarczane przez pożywienie. Jednymi z nich i bardzo ważnych elementów każdej diety powinny być tzw. składniki mineralne, czyli pierwiastki chemiczne, które m.in. uczestniczą w bardzo wielu rozmaitych procesach zachodzących w organizmie. Warto zatem posiadać o składnikach mineralnych chociaż podstawową wiedzę, aby lepiej rozumieć swój organizm, a także jak postępować w przypadku gdy, któryś z minerałów będzie na niewłaściwym poziomie.

Reklama

Jak można podzielić składniki mineralne występujące w organizmie?

Składniki mineralne to dość spora liczba wszelkiego rodzaju pierwiastków, które występują w organizmie człowieka. Najprostszym ich podziałem jest ten, który rozróżnia je pod kątem tego, jak procentowo przedstawia się ich liczba względem masy ciała. W ten sposób można rozróżnić:

Mikroelementy - zalicza się tutaj takie minerały jak żelazo, miedź, cynk, fluor, czy też chrom. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że zawartość każdego z tych pierwiastków w organizmie względem masy ciała jest mniejsza niż 0,01%, natomiast średnie zapotrzebowanie na dzień, nie przekracza 100 mg.

 

Makroelementy - w tym gronie znajdują się takie minerały jak wapń, magnez, potas, sód, węgiel, wodór, fosfor, siarka itp. W tym przypadku, zawartość każdego z tych minerałów w organizmie względem masy ciała jest większa niż 0,01%. Co więcej, średnie dzienne zapotrzebowanie na makroelementy wynosi więcej niż 100 mg.

Bez względu na to, w jakiej grupie znajduje się konkretny minerał, należy dbać o ich prawidłowe poziomy w organizmie, ponieważ pełnią one przeróżne funkcje. Natomiast w przypadku gdy zdiagnozowany zostanie niedobór danego pierwiastka, należy rozpocząć od próby lepszego zbilansowania diety. 

Jeśli się to nie powiedzie, najlepiej sięgnąć po jakąś formę suplementacji. W sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/) dostępne są różnego rodzaju odżywki oraz suplementy diety, które są bogate m.in. w składniki mineralne, co pozwoli uzupełnić ich ewentualne niedobory, a także do nich nie dopuścić w przypadku zwiększonego zapotrzebowania organizmu na konkretne składniki odżywcze.

 

Dlaczego tak ważna jest suplementacja składników mineralnych?

O tym, jakie znaczenie ma suplementacja składników mineralnych, można przedstawić na konkretnym przykładzie minerału, który należy do grupy mikroelementów - żelaza. Chociaż inne składniki mineralne odpowiadają za różnego rodzaju inne procesy, to przedstawienie sytuacji żelaza może pokazać jak bardzo ważne jest dbanie o prawidłowe ilości składników mineralnych w organizmie i regularne ich kontrolowanie.

O ile niewielki niedobór żelaza można w prosty sposób zniwelować za pomocą zastosowania odpowiedniej suplementacji tego minerału, o tyle bardzo szybko bez odpowiedniej reakcji może on doprowadzić do tzw. niedokrwistości. Natomiast zbyt długie zaniedbywanie niedoboru żelaza może być przyczyną pojawienia się anemii, którą należy rozpatrywać już w poważnych konsekwencjach zdrowotnych. Natomiast gdy wciąż nie zostanie ona zdiagnozowana, a suplementacja żelaza nie będzie rozpoczęta, może to jeszcze pogłębić pojawiające się objawy, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci.

To pokazuje, że kontrolowanie składników mineralnych w organizmie jest bardzo ważne, a wszelkiego rodzaju niepokojące objawy powinny być impulsem do wykonania badań krwii oraz skonsultowania się z lekarzem. Im wcześniej niedobory zostaną wykryte, tym łatwiej można im zaradzić m.in. za pomocą suplementów diety bogatych w żelazo, które można nabyć m.in. w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/%C5%BBelazo-k924.html).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy