reklama
reklama

Kupno i sprzedaż samochodu a podatki - najważniejsze informacje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kupno i sprzedaż samochodu a podatki - najważniejsze informacje - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Wydawać by się mogło, że przy zakupie i sprzedaży samochodu istotną rolę odgrywa wyłącznie dopełnienie formalności związanych z rejestracją lub wyrejestrowaniem pojazdu. Jednak w wielu przypadkach trzeba również zmierzyć z formalnościami w urzędzie skarbowym, w tym również z opłaceniem podatków. Kto jest zobligowany do zapłaty podatku od kupna i sprzedaży samochodu? Ile wyniosą opłaty i ile jest czasu na ich regulację? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
reklama

Kogo dotyczy podatek od kupna-sprzedaży samochodu?

Podatek od kupna samochodu to podatek od czynności cywilnoprawnych, który opłaca się z tytułu zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, do jego uiszczenia zobowiązane są osoby nabywające auta używane od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są płatnikami podatku VAT. Najogólniej mówiąc, podatek od kupna samochodu muszą zapłacić właściciele, którzy nabywają pojazdy od osób prywatnych. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy pośrednikiem transakcji będzie komis, czy też postanowimy nabyć pojazd od prywatnego użytkownika, bo za każdym razem trzeba spodziewać się tego, że fiskus upomni się o swoją należność.

Podatek od kupna-sprzedaży samochodu – kto nie musi płacić?

Oczywiście są pewne wyjątki od reguły, a to oznacza, że nie zawsze zakup pojazdu od prywatnego sprzedawcy będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami. W tym przypadku również o zwolnieniach mówią przepisy regulujące kwestie płatności podatku od kupna samochodów. Zgodnie z nimi obowiązek płatności podatku od nabycia pojazdu nie dotyczy pojazdów, których wartość nie przekracza tysiąca złotych i więcej informacji znajdziesz tutaj: https://ubezpieczamy-auto.pl/najtansze-oc.
Co więcej, również pojazdy, które są nabywane w komisach, salonach samochodowych lub od osób prowadzących działalność gospodarczą / będących płatnikami VAT nie wiążą się z dodatkowymi kosztami. Podatku unikną też osoby niepełnosprawne nabywające pojazd na własny użytek, czy kierowcy, którzy kupią pojazd za granicą. Wszystko dlatego, że podatek PCC pobiera się wyłącznie od czynności cywilnoprawnych, do których doszło na terenie Polski. Jeżeli samochód znajdował się za granicą w momencie podpisywania umowy, to wtedy jesteśmy zwolnieniu z podatku.

Podatek od kupna-sprzedaży auta – na jaki wydatek się szykować?

Wysokość podatku od kupna-sprzedaży samochodu używanego wynosi  2% jego wartości rynkowej. Jej określenie nie powinno być takie problematyczne, ponieważ wystarczy wziąć pod uwagę ceny innych aut tej samej marki, modelu, czy rocznika. Oczywiście w grę wchodzi cena pojazdu z dnia transakcji, a nie nowego pojazdu. Kluczowe znaczenie ma również miejsce zamieszkania poprzedniego właściciela, ponieważ praktyka pokazuje, że w każdym regionie obowiązują inne ceny za pojazdy.
Dodatkowo obliczając wysokość podatku od kupna-sprzedaży pojazdy nie należy brać pod uwagę jedynie kwoty, którą zapłaciliśmy za nabycie auta poprzedniemu właścicielowi, lecz uwzględnić cenę rynkową. Jeśli wystąpią zbyt duże rozbieżności, to urząd skarbowy może zakwestionować wysokość podatku do zapłaty.

Ile jest czasu na zapłatę podatku od kupna-sprzedaży samochodu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca samochodu używanego powinien zapłacić podatek PCC w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W celu dopełnienia formalności należy złożyć formularz PCC-3 osobiście do urzędu skarbowego, złożyć deklarację drogą elektroniczną lub wysłać listem poleconym. Poza tym należy też niezwłocznie opłacić należności wobec fiskusa i zrobimy to poprzez wpłatę  na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama