Co to jest PCOS?
Zespół policystycznych jajników, określany również mianem zespołu wielotorbielowatych jajników jest najczęstszą endokrynopatią występującą u kobiet w wieku rozrodczym, czasem jest diagnozowana nawet już u nastolatek. PCOS wpływa na zaburzenie równowagi hormonalnej poprzez wytwarzanie nadmiaru męskich hormonów, czyli androgenów, w skutek czego mają one negatywny wpływ na pracę jajników. W rezultacie, osoby z PCOS często zmagają się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, brakiem miesiączek i nieprzewidywalną owulacją. Dlatego też przy zespole policystycznych jajników często pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Przyczyny PCOS nie są do końca znane, jednak podejrzewa się, że może być powiązane z zaburzeniami genetycznymi.
Jak objawia się PCOS?
Oprócz wspomnianych objawów, charakterystyczne dla tego schorzenia są również trądzik, łysienie, otyłość brzuszna, które niekoniecznie w pierwszej kolejności są łączone właśnie z PCOS. Do tego może pojawiać się owłosienie na twarzy i ciele, charakterystyczne dla mężczyzn (hirsutyzm). Niejednokrotnie kobiety z PCOS doświadczają też problemów z metabolizmem glukozy, zmagają się z insulinoopornością. Warto również wspomnieć o dosyć charakterystycznym wielotorbielowatym obrazie jajników w badaniu USG. Czy te wszystkie objawy zawsze występują u pacjentek z PCOS? Otóż nie, stąd może też wynikać problem z wykryciem tej choroby.
Jak zdiagnozować PCOS?
Same objawy nie są też podstawą do postawienia odpowiedniej diagnozy. W przypadku podejrzenia PCOS ocenia się czy pacjentka nie ma nadwagi bądź otyłości, sprawdza się owłosienie, a także przeprowadza się szczegółowy wywiad medyczny. Ważną częścią diagnostyki jest USG dróg rodnych z oceną liczby pęcherzyków w jednym i drugim jajniku tzw. pęcherzyków pre-antralnych. Podczas USG lekarz może też zaobserwować dokładny obraz jajników i sprawdzić, czy nie są powiększone. Co więcej, należy wykonać oznaczenia wybranych hormonów.
Czy można zajść w ciążę przy PCOS?
Zajście w ciążę w przypadku zmagania się z PCOS zależy w dużym stopniu od jego przebiegu. Gdy jest on łagodny, czasem wystarczy zmiana diety, redukcja wagi lub zwiększenie aktywności fizycznej. Niekiedy jednak należy wdrożyć wsparcie farmakologiczne, które będzie miało na celu zwiększyć regularność cykli miesiączkowych i przywrócić owulację, bez której nie ma możliwości zapłodnienia. Ostatnią, bardziej zaawansowaną metodą leczenia tego zaburzenia jest skorzystanie z pomocy metod wspomaganego rozrodu takich jak inseminacja lub in vitro.
Gdzie można zgłosić się z podejrzeniem PCOS w Lublinie?
Specjalistycznym miejscem, które umożliwia diagnostykę w kierunku PCOS, jest Klinika Bocian w Lublinie zlokalizowana przy ul. Relaksowej 26. Placówka od ponad 20 lat zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, co więcej przeprowadza też procedury wspomaganego rozrodu.
W przypadku chęci umówienia się na konsultację do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Lublinie należy kontaktować się telefonicznie bezpośrednio z placówką pod numer telefonu: +48 81 4757680 lub pisząc na adres mailowy: lublin@klinikabocian.pl.