reklama
reklama

Jak przetrwać lato bez potu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak przetrwać lato bez potu? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEWysokie temperatury nie sprzyjają pracy na świeżym powietrzu. Skóra, by zapewnić sobie ochłodzenie, wytwarza pot – to dzięki niemu nie dochodzi do przegrzania organizmu. Z drugiej strony nieprzyjemna woń wydzielana zwłaszcza w okolicy pach może skutecznie zniechęcać do jakiejkolwiek aktywności. Jest na to rada: nowoczesne dezodoranty oraz antyperspiranty.
Reklama lokalna
reklama

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Gdy dochodzi do wzrostu temperatury ciała, gruczoły potowe zaczynają pracować ze wzmożoną siłą i produkują wydzielinę – co ważne bezzapachową. Jej zadaniem jest schłodzenie skóry i niedopuszczenie do przegrzania. To inteligentny system regulacji naszego organizmu, który w okresie letnim może przybierać na sile. Nieprzyjemny zapach jest skutkiem rozkładania potu przez bakterie. Chcąc z nim walczyć (lub bezpośrednio z potem), trzeba sięgnąć po odpowiednie kosmetyki.

Dezodoranty – gdy chcesz czuć się świeżo

Trzeba wiedzieć, kiedy sięgnąć po dezodorant, a kiedy po antyperspirant. Jeśli u Ciebie nie występuje obfite pocenie, a jedynym problemem jest nieprzyjemny, kwaśny zapach w okolicach pach, wybierz dezodorant. Jego zadaniem jest zapobieganie powstawaniu nieświeżej woni, poprzez niszczenie bakterii rozkładających pot.

reklama

Składy tych kosmetyków zmieniły się na przestrzeni lat. Kiedyś substancją bakteriobójczą lub bakteriostatyczną był alkohol. Dowiedziono jednak, że wyrządza skórze więcej szkody niż pożytku: podrażnia, powoduje swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienienia. Dziś producenci w formułach zastępują go triklosanem, a w przypadku produktów naturalnych – surowcami pochodzenia roślinnego, jak np. olejkiem z drzewa herbacianego.

Na problemy z potem – antyperspirant

Jeśli problem potu uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie nie tylko latem, lecz przez cały rok, oznacza to, że musisz sięgnąć po antyperspirant. Tylko on jest w stanie w stanie powstrzymać pracę gruczołów potowych na pewien czas. Nowoczesne produkty potrafią zahamować powstawanie wydzieliny nawet do 48 godzin. W tym czasie składniki aktywne (do najczęściej używanych należą chlorek glinu oraz inne związki aluminium) uszczelniają ujścia gruczołów i zachowują suchość skóry. Zaleca się, by antyperspirantu w miarę możliwości nie stosować codziennie. Mimo że nie ma jasnych dowodów na to, by składy tych kosmetyków miały przy dłuższym użytkowaniu negatywny wpływ na skórę, warto robić sobie kilkudniowe przerwy. Na szczęście producenci stale szukają naturalnych odpowiedników, takich jak skrobia ziemniaczana.

reklama

Codzienna pielęgnacja

Podczas wysokich temperatur warto pomóc skórze, odpowiednio ją pielęgnując. Jeśli nadmiar potu powoduje jej podrażnienia lub zaczerwienienia (które mogą być wywołane np. noszeniem nieoddychającej odzieży), sięgnij po łagodne i specjalistyczne kosmetyki pod prysznic i do kąpieli (do kupienia tutaj: https://makeup.pl/brand/440947/). One – w przeciwieństwie do konwencjonalnych produktów – łagodnie myją i odświeżają ciało, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej naskórka. Dopiero taka higiena w połączeniu z dobrze dobranym dezodorantem lub antyperspirantem zapewnia skuteczną ochronę przed potem i nieprzyjemnym zapachem.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama