reklama
reklama

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEUbezpieczyciele rzadko zwracają pobrane środki dobrowolnie, nawet jeśli umowa zawiera niedozwolone zapisy. Problem ten dotknął około 5 milionów Polaków posiadających polisolokaty – produkty łączące polisę ubezpieczeniową z funduszem inwestycyjnym UFK. Likwidacja takiej polisy często wiązała się z opłatami likwidacyjnymi, wynoszącymi nawet 100% zgromadzonych środków. Czy można sobie wyobrazić większą frustrację niż utrata wszystkich oszczędności przez nieuczciwe zapisy w umowie? W artykule przeanalizujemy krok po kroku proces odzyskiwania pieniędzy z polisolokaty – od negocjacji z ubezpieczycielem po pozwy zbiorowe.
reklama

Historia polisolokat i problem z opłatami likwidacyjnymi

W latach 90. i na początku XXI wieku polisolokaty były jednym z najbardziej promowanych produktów finansowych na rynku. Łączyły elementy ubezpieczenia na życie z inwestowaniem w różne fundusze i akcje. Klienci byli zachęcani do ich zakupu obietnicą wyższych zysków niż w przypadku tradycyjnych lokat bankowych. Jednak wielu nie zdawało sobie sprawy z istnienia opłat likwidacyjnych, które mogły sięgać nawet 100% zgromadzonych środków.

Opłaty te, ukryte często w konstrukcji tzw. świadczenia wykupu bądź opłaty alokacyjnej, były naliczane w przypadku wcześniejszej likwidacji polisolokaty. W efekcie wielu klientów traciło całe swoje oszczędności po zerwaniu umowy.

reklama

Sądowe uznanie opłat likwidacyjnych za abuzywne

Praktyki związane z opłatami likwidacyjnymi zostały zakwestionowane przez sądy, które uznały je za niedozwolone jako rażąco sprzeczne z interesami konsumentów. W wyniku licznych procesów sądowych ukształtowała się stosunkowo jednolita linia orzecznicza, zgodnie z którą opłaty likwidacyjne są klauzulami abuzywnymi, czyli niedozwolonymi.

Jak odzyskać swoje pieniądze?

Istnieje kilka sposobów na odzyskanie pieniędzy - działanie na własną rękę, pomoc prawnika lub dołączenie do pozwu zbiorowego. Aby dowiedzieć się więcej o procedurze odzyskiwania środków, przeczyta artykuł na temat jak odzyskać pieniądze z polisolokaty Skandia.

reklama

Na własną rękę

Instytucje finansowe odpowiedzialne za polisolokaty są świadome niezgodności prawnych dotyczących opłat likwidacyjnych. Wiele firm jest skłonnych do zawarcia ugody po interwencji klienta. Warto rozpocząć od kontaktu z ubezpieczycielem i przedstawienia swoich roszczeń oraz żądania zwrotu środków.

Droga sądowa

Jeżeli ubezpieczyciel nie zgodzi się na ugodę, pozostaje możliwość skierowania sprawy do sądu. W Polsce istnieje wiele kancelarii prawnych specjalizujących się w odzyskiwaniu należności z polisolokat. Składając pozew sądowy, należy zebrać całą dokumentację dotyczącą umowy oraz korespondencję z ubezpieczycielem.

reklama

Pozwy zbiorowe

Pozwy zbiorowe to kolejna metoda odzyskiwania pieniędzy. Wyroki w takich sprawach obejmują większą liczbę klientów i większe kwoty, a to zwiększa presję na instytucje finansowe oraz nagłaśnia problem.

Problemy związane ze spornymi opłatami likwidacyjnymi dotknęły wielu Polaków, ale orzeczenia sądowe co do zasady potwierdzają ich niezgodność z prawem. Dzięki temu klienci mają teraz możliwość odzyskania swoich pieniędzy. Dla osób dotkniętych problemem, ważne jest szybkie działanie ze względu okres przedawnienia roszczeń.

Polecamy również artykuł: Czym jest oszustwo? (286 kk)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama