Zasada działania palnika acetylenowego
Palnik acetylenowy, tak jak wskazuje jego nazwa, do wytwarzania płomienia jako główny gaz wykorzystuje acetylen, który po otwarciu zaworu miesza się z tlenem atmosferycznym. Uzyskana w ten sposób reakcja umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiej temperatury płomienia, nawet do 3500 stopni Celsjusza.Palnik acetylenowy pozwala na przecinanie większości metali. O innych możliwościach jego zastosowania piszemy w dalszej części artykułu.
Palnik acetylenowy a palnik tlenowy
Jeśli zależy Ci na dużej precyzji i pełnej kontroli nad płomieniem, zamiast palnika acetylenowego, wybierz palnik tlenowy, a właściwie acetylenowo-tlenowy. Tego typu urządzenie wyposażone jest w dwie wysokociśnieniowe butle. Acetylen przechowywany jest w żółtej lub brązowej, a tlen w niebieskiej. Do obu przymocowane są zawory redukcyjne, a gaz dociera do palnika za pomocą gumowych węży.
Najlepsze palniki acetylenowo tlenowe
Pracując z palnikami acetylenowo tlenowymi, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które wpływają na ergonomię i bezpieczeństwo użytkowania. Najwyższej jakości sprzęt znajdziesz w sklepie Perun. To godny zaufania producent, który działa na tym rynku od 1910 roku.Kupiony w Perun palnik będzie cechował się zwartą budową, lekkością i nowoczesną konstrukcją. W sklepie znajdziesz palniki acetylenowo tlenowe, które pozwalają na cięcie we wszystkich kierunkach, w pionie i pod kątem 45 stopni czy na przykład takie, w których układ mieszania gazów umieszczony jest w głowicy, dla większego bezpieczeństwa pracy operatora.
Zastosowanie palników acetylenowo-tlenowych
Zakres zastosowania zarówno palników acetylenowych, jak i palników tlenowych, jest bardzo szeroki. Można używać ich do następujących prac:
- spawanie i cięcie różnych rodzajów metali, w tym aluminium, miedzi, a także stali o zawartości węgla do 0,3 procent,
- podgrzewanie metali – gięcie rur, blach, np. w warsztatach samochodowych, stoczniach,
- lutowanie twarde,
- czyszczenie powierzchni metalowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.