reklama
reklama

Dlaczego inwestycje w polską kolej to inwestycja w przyszłość?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego inwestycje w polską kolej to inwestycja w przyszłość? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPolska kolej w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Nowe inwestycje zaowocowały poprawą jakości usług, co przełożyło się na większe zainteresowanie podróżnych. Wygodniejsze, szybsze oraz bardziej ekologiczne pociągi przyciągają coraz większą liczbę pasażerów, którzy doceniają komfort i efektywność podróży koleją. Rozwój PKP wpływa nie tylko na wzrost liczby pasażerów, ale ma także kluczowe znaczenie dla stabilności rynku pracy w wielu regionach oraz wspiera ochronę środowiska. Jak te działania przekładają się na długofalowe korzyści społeczne i ekologiczne? Wyjaśniamy!
reklama

Od strat do rekordowych zysków

Polskie Koleje Państwowe mają teraz swoje lata świetności, ale jeszcze stosunkowo niedawno wyniki spółki były zdecydowanie poniżej oczekiwań. W 2016 roku roczny zysk PKP Intercity wyniósł zaledwie 47 milionów złotych – a i tak był to pierwszy dodatni wynik od 9 lat!

Pasażerów odstraszały niekończące się remonty torów kolejowych, a standard wagonów pozostawiał wiele do życzenia. Poza tym konkurencja była duża – na fali były wówczas samoloty tanich linii lotniczych, gdzie bilety na drugi koniec Europy można było kupić za kilkadziesiąt złotych, a w połączeniach krajowych królowały autokary, które już nawet za złotówkę przewoziły pasażerów po całej Polsce.

reklama


Zielone światło dla inwestycji

Dziś tanie samoloty i przejazdy autokarem za symboliczną złotówkę są tylko miłym wspomnieniem. Ale za to do gry powróciły pociągi. Spółka PKP Intercity w ubiegłym roku odnotowała zysk netto na poziomie 250 milionów złotych. Oznacza to aż trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2023. A to dopiero początek. Prezes PKP, Janusz Malinowski, zapowiedział, że w bieżącym roku spółka zamierza podwoić zysk netto, osiągając aż 500 milionów złotych. Oczywiście zyski idą w parze z inwestycjami, które są obecnie wiodącym tematem w PKP.

Staramy się realizować bardzo szeroki program inwestycyjny, przez który będziemy mieli możliwość maksymalnie zwiększyć podaż miejsc, a tym samym poprawić jakość podróżowania po polskich liniach kolejowych – mówił Janusz Malinowski, prezes PKP podczas Kongresu Kolejowego w grudniu ubiegłego roku.

reklama

PKP Intercity już w tej chwili ma zakontraktowane u polskich producentów kontrakty o wartości 16,5 mld zł. To jest 35 pociągów spalinowo-elektrycznych, 450 wagonów, ponad 200 lokomotyw elektrycznych, 400 modernizacji wagonów. W tej chwili prowadzimy postępowanie na pociągi piętrowe [...]. W dalszej perspektywie również uruchomimy postępowanie na pociągi dużych prędkości – dodał Malinowski.


Inwestycja nie tylko w przyszłość transportu

Inwestycje w polską kolej powinny jednak cieszyć nie tylko samych pasażerów, którzy będą mogli skorzystać z atrakcyjniejszych ofert przejazdów, bardziej komfortowych, wygodnych i punktualnych pociągów. Na tej zmianie skorzysta cała gospodarka. Jedną z podstawowych korzyści zwiększenia inwestycji w polskie koleje jest większa dostępność komunikacyjna, możliwa dzięki rozbudowie sieci kolejowej. Już dzisiaj wiele mniejszych miejscowości pozostaje „odciętych” od świata – aby pojechać do lekarza albo chociażby na większe zakupy, konieczne jest posiadanie auta. Rozwój kolei wpłynie więc bezpośrednio na dobrostan mieszkańców.

reklama

Co więcej, inwestycje kolejowe to nowe miejsca pracy – nie tylko w samym PKP, ale też w pozostałych sektorach. Już dziś PKP Intercity prowadzi nabór w aż dziesięciu miastach Polski. Zwiększy się również zatrudnienie w sektorze budowlanym, inżynieryjnym i eksploatacyjnym, co pozytywnie wpłynie na rozwój poszczególnych regionów.


Nowoczesność i ekologia – nowe zalety PKP

Jedną z najważniejszych korzyści, wynikających z inwestycji w kolej, jest korzystny wpływ na ochronę środowiska. Kolej emituje ponad 3 razy mniej CO2 niż transport drogowy i aż 8 razy mniej niż lotniczy. W długofalowych planach PKP zamierza odchodzić od wykorzystania źródeł energii opartych na węglu, a do 2030 roku ma zamiar zainwestować 27 mld zł w nowoczesny tabor i ekologiczne stacje postojowe. Przykładem może być stacja PKP Bydgoszcz, gdzie planowany jest generalny remont peronu – montaż nowych wiat, energooszczędnego oświetlenia oraz stojaków rowerowych.

reklama

Dla wielu osób, które od dłuższego czasu nie korzystały z usług PKP, obraz podróży koleją może nie wydawać się zbyt pozytywny. Jeśli również należysz do tej grupy, sprawdź, jak polskie pociągi zmieniły się w ostatnich latach. Bilety na połączenia krajowe i zagraniczne możesz nabyć za pośrednictwem nowoczesnej aplikacji mobilnej EuroPodróże, która umożliwia szybki i wygodny zakup biletów bez wychodzenia z domu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo