reklama
reklama

Dlaczego alkomaty są podstawą bezpieczeństwa na drogach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego alkomaty są podstawą bezpieczeństwa na drogach? - Zdjęcie główne

alkomaty

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEW Polsce jazda pod wpływem alkoholu jest niedozwolona, a kierowca, który dopuszcza się takiego czynu, musi liczyć się z konsekwencjami natury prawnej oraz moralnej. Dlatego też, dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego przed wyruszeniem w trasę, warto w przypadku jakichkolwiek wątpliwości sprawdzić swoją trzeźwość. Pomoże w tym alkomat, który każdy kierowca powinien zakupić na użytek własny.
reklama

Prowadzenie samochodu? Nie dla osoby nietrzeźwej

Nietrzeźwość to stan po spożyciu alkoholu, który mocno oddziałuje na ludzki organizm. Człowiek często nie panuje nad podstawowymi odruchami, nie widzi ostro, nie słyszy wyraźnie oraz nie jest w stanie ocenić obiektywnie sytuacji. Dlatego też w żadnym wypadku nie może prowadzić pojazdów mechanicznych.

Kwestię tę regulują przepisy prawa, ale również zasady moralności. Wypadki z udziałem pijanych kierowców często są tragiczne w skutkach. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba wsiąść za kierownicę po spożyciu kilku piw czy kieliszków wódki, aby stracić rozwagę. Do prowadzenia pojazdów możemy nie być zdolni nawet przez kilkanaście godzin od zakończenia suto zakrapianej imprezy. Podczas gdy myślimy, że jesteśmy trzeźwi, alkomaty pokazują coś zupełnie innego. Dlatego właśnie warto je mieć, sprawdzając przed wyruszeniem w trasę swoją trzeźwość.

reklama

Dla bezpieczeństwa własnego i innych

Alkomat to urządzenie, które pokaże, czy jesteśmy na tyle trzeźwi, aby móc prowadzić pojazd mechaniczny. Niemniej jednak można sięgać po niego również w innych sytuacjach, na przykład gdy wybieramy się do pracy, a nie mamy pewności, czy resztki alkoholu zostały już wydalone z naszego organizmu. Alkomaty Xblitz Unlimited to stosunkowo tanie urządzenia, które zapewnią nam większy poziom bezpieczeństwa na drogach.

Osoba nietrzeźwa nie jest w stanie prowadzić pojazdu, nie narażając siebie oraz innych. Nie zawsze będzie bowiem potrafiła zachować dozwoloną prędkość albo zauważyć pieszego na przejściu. Nawet proste, zwyczajne sytuacje dla osoby będącej pod wpływem alkoholu okazują się nie do przeskoczenia. Dlatego też prowadzenie po spożyciu alkoholu, gdy wciąż jest on zgromadzony w naszym organizmie, jest surowo zabronione.

reklama

Sprawdź, zanim pojedziesz

Kiedy można sięgnąć po alkomat? Nie ma tutaj żadnych ograniczeń - jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w kontekście trzeźwości, lepiej się zbadać, zanim ruszymy w drogę. Badanie trwa kilka sekund, a może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami jazdy po alkoholu.

Alkomaty Promiler z wymiennymi ustnikami dobrze sprawdzają się po imprezie albo weekendowym wyjeździe. Każdy kierowca ma wtedy pewność, że może prowadzić pojazd, wracając do domu. Zawodowi kierowcy, dla których prowadzenie autobusów czy samochodów stanowi podstawowe źródło dochodu, testują się nawet po zażyciu niektórych leków zawierających etanol. Warto być przezornym, zwłaszcza że przeprowadzenie badania nic nie kosztuje.

reklama

Samochody nie są wyposażone w alkomaty, dlatego każdy kierowca musi zakupić je we własnym zakresie. Przepisy nie nakładają bezpośrednio obowiązku posiadania alkomatu, ale warto mieć świadomość, że takie proste i tanie urządzenie może być przydatne w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Testy domowe nie są w stanie dać wiarygodnych wyników, które utwierdziłyby nas w przekonaniu, że możemy prowadzić pojazd.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama