reklama
reklama

3 najczęstsze pytania o IKZE

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

3 najczęstsze pytania o IKZE - Zdjęcie główne

IKZE

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Polacy są coraz bardziej świadomi potrzeby oszczędzania na emeryturę. Świadczenie z ZUS-u będzie znacznie niższe niż wynagrodzenie za pracę, dlatego warto odkładać pieniądze jak najwcześniej, żeby nie rezygnować z dotychczasowego standardu życia. Pomocne w realizacji tego celu może być IKZE.
reklama

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to produkt, którego celem jest zachęcenie Polaków do oszczędzania na emeryturę. Założenie konta wiąże się z określonymi korzyściami. Dowiedz się, jak działa IKZE i czemu warto oszczędzać w ten sposób.

Co to jest IKZE?

Zarówno IKE, jak i IKZE należą do III filaru emerytalnego, który pozwala Ci oszczędzać na emeryturę we własnym tempie i na własnych zasadach. Dzięki nim zapewnisz sobie środki na godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej.

Zasady funkcjonowania IKZE reguluje ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych. Główne założenie sprowadza się do dwóch celów finansowych: regularnego odkładania pieniędzy z myślą o emeryturze (IKE) oraz pomnażania majątku, co chroni go m.in. przed skutkami inflacji (IKZE).

Oba produkty są w pełni dobrowolne i cechują się dość swobodnymi zasadami w kwestii wpłacania pieniędzy.

Gdzie mogę założyć IKZE?

Skoro mowa już o instytucjach, w których można otworzyć IKZE, należy wspomnieć, jakie podmioty są uprawnione do otwierania, a także prowadzenia takich rachunków. Otóż, jeśli chcemy założyć najpierw IKE, a następnie IKZE, należy skierować swoje kroki do:

  • domu maklerskiego,
  • funduszu inwestycyjnego,
  • banku,
  • towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • funduszu emerytalnego.

Jakie są limity wpłat na IKZE w 2024 r.?

Z racji możliwości skorzystania z ulgi podatkowej za wpłaty na IKZE Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest atrakcyjnym instrumentem finansowym. Żeby jednak uniknąć sytuacji, w której na konto wpłacane są zbyt duże kwoty, pod koniec każdego roku przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłasza limity wpłat na IKZE. Te są ustalane na podstawie przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia.

W 2024 roku limity IKZE są następujące:

  • 9 388,80 zł dla osób zatrudnionych,
  • 14 083,20 zł dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama