Reklama

Reklama

ŁUKÓW O co pytają nasi radni?: Kto nie chce podłączyć się do kanalizacji?

Opublikowano: sob, 25 lip 2020 15:00
Autor:

ŁUKÓW O co pytają nasi radni?: Kto nie chce podłączyć się do kanalizacji? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria - Czy burmistrz mobilizuje mieszkańców, aby podłączali się do kanalizacji sanitarnej? - pytają radni Leonard Baranowski i Robert Dołęga.

Reklama

- Prosimy o informację, ile decyzji nakazujących przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej  wydał burmistrz w latach 2018-2020? – zapytali w złożonej do burmistrza interpelacji radni z klubu PiS.

 

Jak mobilizuje?

 

Radni zainteresowali się także, jakie działania zmierzające do przyłączenia się do kanalizacji niepodłączonych dotychczas gospodarstw podejmował burmistrz? A także co robi włodarz, aby mieszkańcy niepodłączonych do kanalizacji gospodarstw pozbywali się ścieków ze zbiorników bezodpływowych zgodnie z obowiązującymi przepisami? -  tj. korzystali z usług PUiIK lub innego przedsiębiorcy, legalnie wywożącego ścieki?

 

  Według obecnych przepisów: "Niewykonanie przez właściciela ciążącego na nim obowiązku podłączenia do sieci kanalizacyjnej obliguje wójta lub burmistrza do wydania decyzji administracyjnej nakazującej przyłączenie nieruchomości do  kanalizacji".

 

Bez decyzji nakazujących

 

Burmistrz Piotr Płudowski odpowiedział, że w latach 2018 — 2020 nie wydano ani jednej decyzji nakazującej wykonanie obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.

 

 - Natomiast w 2016 r. do mieszkańców ulic: Kleeberga, Łapiguz, Okrzei, Cieszkowizna, Zimna Woda, Wójtostwo, Świderska i Żelechowska wysłano ok. 350 pism wzywających do  przyłączenia  nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. W odpowiedzi na wezwania do urzędu wpłynęło 18 wniosków o zezwolenie uchylenia od tego obowiązku. Mieszkańcy najczęściej argumentowali to tym, że w budynku nie mieszkają, ponieważ nie nadaje się on do zamieszkania - odpowiada burmistrz.

 

Część mieszkańców po otrzymaniu wezwania zwróciła się z prośbą o przedłużenie terminu na przyłączenie się do kanalizacji miejskiej. Większość mieszkańców okazała się warunkami technicznymi przyłącza kanalizacyjnego do swojej nieruchomości, jakie otrzymali z PUiIK-u i okazali się już podpisaną umową o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

 

Nieokreślony termin

 

Jednocześnie burmistrz poinformował w swojej odpowiedzi, że przepisy nie określają terminu, w jakim powinno nastąpić podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. 

 

- Co do tego zagadnienia wydano wiele orzeczeń sądów administracyjnych. Powszechnie przyjmuje się w nich, że uprawnień do określenia takiego terminu nie ma również wójt, ani burmistrz wydający decyzję nakazującą podłączenie – dodaje Płudowski. 

 

Opróżniają szamba

 

Na pytanie "Co robi włodarz, aby mieszkańcy niepodłączonych do  kanalizacji gospodarstw pozbywali się ścieków z szamb  zgodnie z obowiązującymi przepisami?" burmistrz miasta odpowiada: "Właściciele nieruchomości, którzy sami pozbywają się ze swojego terenu ścieków mają obowiązek  udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez PUIK lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na opróżnianie szamb".

 

 Burmistrz w kilku przypadkach wystosował pisma do właścicieli nieruchomości, którzy nie są podłączeni do kanalizacji o okazanie się umową i dowodami płacenia za usługę wywozu ścieków. W odpowiedzi mieszkańcy okazywali się dowodami płacenia za wywóz nieczystości ciekłych.  

 

ILU OBIORCÓW KORZYSTA Z SIECI  KANALIZACYJNEJ  I  WODOCIĄGOWEJ?
3764 – odbiorcy przyłączeni w mieście do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej

594 – odbiorcy przyłączeni w mieście tylko do sieci wodociągowej (brak podłączenia do kanalizacji)

86% - procentowy wskaźnik przyłączeń w mieście (ścieki i woda)

202 – odbiorcy wywozu nieczystości ciekłych przez PUiIK

Zestawienie nie uwzględnia odbiorców posiadających przyłącze wodociągowe gminne PUH MelKan Kazimierz Jakubiak.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +5 / -6

  do mieszkańca

  Przepraszam bardzo, a jakie to wielkie inwestycje szustek robił za swojej kadencji? To, że rozwalał kamieni przed garażami na Klimeckiego? To nazywasz inwestycją. Jeśli burmistrz ma w ten sposobi wydatkować publiczne pieniądze, to lepiej niech nic nie robi. szustek powinien poprawić teren przy garażach za własne pieniądze, bo tego mieszkańcy mu nie... Rozwiń

 • rok temu | ocena +8 / -2

  Jaś

  Prawo wymaga o włodarza pewnych działań, które w naszym mieście nie są wykonywane. Burmistrz sam wspomniał w odpowiedzi na pismo, że w 2016 (wtedy Dariusz Szustek był burmistrzem) wysłano ponad 350 pism wzywających do podłączenia do miejskiego systemu kanalizacji. Teraz nawet tego się nie robi. Prezes PUIKu również niewiele w tym temacie ma do powi... Rozwiń

 • rok temu | ocena +11 / -3

  mieszkaniec

  do poprzednika powiedz jakie to ważne inwestycje zablokowali radni? ja do tej pory zauważyłem tylko zablokowanie permanentnych podwyżek a to wody, ścieków, śmieci.

 • rok temu | ocena +5 / -12

  szczygieł

  Pseudoradni klubu pis już dawno powinni zostać usunięci z rady miasta. Działają na szkodę miasta i za nic mają jego mieszkańców. Blokują bezzasadnie wszystkie ważne inwestycje proponowane przez Burmistrza jedynie dla zasady. Pogonić ich z rady miasta, bo żadnego pożytku obecnie z nich nie ma!!!

 • rok temu | ocena +0 / -2

  beczka smiechu

  jak mozna ludzi powiadomic oprzyłaczeniu do kanalizacji jak puik sam temu zaprzeczaoferujac wywóz nieczystosci beczka a nawet dwoma.......

 • rok temu | ocena +5 / -1

  Gil

  Na tym przykładzie widać, jakie nieróbstwo jest obecnie.

 • rok temu | ocena +3 / -0

  oj chyba

  ktoś z PUiKu rewanżuje się za stołek?

 • rok temu | ocena +3 / -5

  $€

  Dlaczego na Międzyrzeckiej za torami dalej leją gówno za stodoły na pola a szambo wybierają raz na pięć lat . niech poprosi o atest do tych szamb