Reklama

Wystawa „A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu ꞌ39” oraz mural „Na zawsze niezłomni”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wystawa „A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu ꞌ39” oraz mural „Na zawsze niezłomni”   - Zdjęcie główne

Oglądając wystawę można też zapoznać się z muralem „Na zawsze niezłomni”, który powstał 15 sierpnia podczas łukowskich obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Parku Miejskim.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Do zobaczenia wystawa i mural

Od 18 sierpnia Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury jest możliwość obejrzenia wystawy „A więc wojna !!! Ludność cywilna we wrześniu ꞌ39”. Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Lublinie, została przygotowana z myślą o tych zwykłych ludziach, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej II wojny światowej.


To im oddano głos.


Wczytując się we fragmenty wspomnień i relacji cywilnych uczestników wojny 1939 roku (często dotąd niepublikowanych) można wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 roku widziany z perspektywy różnych ludzi, wydawałoby się bezsilnych wobec otaczających ich grozy i niebezpieczeństwa.

Nie wszyscy mogli włączyć się w „cywilny front walki”, byli też tacy, którym wojna odbierała wolę działania.

Prezentowane relacje przedstawiają doświadczenia i odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Stworzony został w ten sposób w miarę pełny obraz tamtych trudnych dni. Staje się on bardziej plastyczny i sugestywny dzięki fotografiom i faksymilom dokumentów oddających ówczesną rzeczywistość.

 

Oglądając wystawę można też zapoznać się z muralem „Na zawsze niezłomni”, który powstał 15 sierpnia podczas łukowskich obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Parku Miejskim. Mural „Na zawsze niezłomni” wchodzi w ramy projektu „W trzy wieki do wolności”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE