Reklama

Witraże Lubelszczyzny w Łukowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Witraże Lubelszczyzny w Łukowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Od ubiegłego piątku w Muzeum Regionalnym w Łukowie możemy oglądać wystawę fotograficzną \"Cenne czy niechciane? Witraże kościołów województwa lubelskiego\".

To pierwsza tego typu wystawa w łukowskim muzeum. O nietypowej sztuce, jaką jest tworzenie witraży, opowiadali twórcy wystawy o tytule, który poprzez swoją prowokacyjność miał zachęcić do jej obejrzenia. Jak powiedział jeden z gości - Ireneusz Marciszuk z Instytutu Historii Sztuk KUL -

tytuł jest prowokacją. W gąszczu wydarzeń trudno jest się przebić z wydarzeniem kulturalnym. Tytuł sprawił, że rozdzwoniły się telefony z pytaniami. Dlaczego niechciane? Czy ktoś chce je usunąć?

Wystawa, która przyjechała z Lublina, pozostanie w Łukowie do 10 kwietnia.

Na wystawie możemy podziwiać witraże, które przetrwały I i II wojnę światową. Powstały na przełomie XIX i XX wieku - tak, tytułem wstępu zapowiedział wydarzenie dyrektor muzeum Mariusz Burdach.

Niespodzianką piątkowego wydarzenia był fakt, że na łukowskim cmentarzu pochowany został wybitny twórca witraży Stanisław Gabriel Żeleński, który wyposażył setki kościołów w wybitne witraże.

Został pojmany przez wojska rosyjskiej. Dotarł do Łukowa, gdzie w 1914 roku zmarł i został pochowany - powiedział Andrzej Bochacz - członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Witraży Ars Vitrae z Krakowa.

Wystawa prezentowana w Muzeum Regionalnym w Łukowie przybliża tajemniczy świat, który każe zatrzymać się na chwilę. Wśród fotografii znalazły się także te przedstawiające obrazy ze szkła w kościele w Wojcieszkowie.

Zapraszamy do oglądania wystawy do 10 kwietnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE