reklama
reklama

,,Urok lat minionych" w siedleckim MOK

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MOK

,,Urok lat minionych" w siedleckim MOK - Zdjęcie główne

Starsi chętnie wspomną lata dzieciństwa i młodości, młodsi poznają „uroki” życia codziennego rodziców | foto MOK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 16 marca w Galerii Fotografii Fokus odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Zenona Żyburtowicza.
reklama

Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia z albumu „Urok lat minionych”. Album ten, ze zdjęciami Zenona Żyburtowicza i tekstami Michała Ogórka, przenosi odbiorcę w lata PRL-u z jego niedorzecznościami, paradoksami i śmiesznostkami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Diecezja siedlecka: Wesprzyj ubogich żywnością

Zdjęcia Zenona Żyburtowicza przypominają nam, jakie były początki motoryzacji, reklamy, pierwszych publikacji nagości w prasie, jak podróżowaliśmy i robiliśmy zakupy. Starsi chętnie wspomną lata dzieciństwa i młodości, młodsi poznają „uroki” życia codziennego rodziców.

- Nazwaliśmy ten album „Urok lat minionych” jako że słowo urok ma po polsku tę samą dwuznaczność, co lata minione. „Urok” to czas, ale i przekleństwo. Rzuca się na kogoś urok i mówi się „na psa urok”. Odczynianiem i zdejmowaniem z Polaków tego uroku, jaki rzuciły na nich lata minione, zajmowało się już wiele osób, a nawet całe instytucje. Mało skutecznie. Wyważają bowiem otwarte drzwi – nawet najbardziej zauroczeni PRL-em lepiej od nich wiedzą, co z niego było za ziółko. Ale to nie przeszkadza im darzyć go jakimś perwersyjnym sentymentem. - mówi Michał Ogórek.

Zenon Żyburtowicz – urodzony w Siedlcach reporter i artysta fotografik. Podróżnik. Członek Académie Internationale de Lutèce w Paryżu, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. Fotografował dla „Schweizer Illustrierte” i wiedeńskiego „Die Ganze Woche” oraz „Reader’s Digest”, „Viva”, „Polityka”.

Laureat wielu nagród, między innymi: Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego za najlepsze fotoreportaże roku (1986 i 1987); International Salon of Japan (The Asahi Shimbun, 1985, 1986, 1987); Inter press – Photo (Moskwa, 1985); Inter press – Photo (Bagdad, 1987); Satyrykon – medal złoty i brązowy (Legnica 1986, 1989); Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury „Eryk” (Warszawa 1989); Nagroda Główna Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” za najciekawsze publikacje turystyczne w roku (2007, 2019); Festiwal Satyry Europejskiej – Koziołki (Poznań, 2008).

Uhonorowany dyplomem Kapituły „Piękniejsza Polska” „Za tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem” (2005 i 2013).

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Muzeum Karykatury w Warszawie.

Wystawa czynna do 24 kwietnia 2023 r.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama