Reklama

Sześć filmów i koncert Tymona Tymańskiego

Opublikowano:
Autor:

Sześć filmów i koncert Tymona Tymańskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 21 września w Łukowskim Ośrodku Kultury realizowany będzie projekt \'Patrz Więcej\'. Tego dnia zobaczymy sześć filmów dokumentalnych oraz wysłuchamy koncertu Tymona Tymańskiego.

Zacznie się o godzinie 15.00 od projekcji filmu „Koniec świata”. W ramach projektu widzowie będą mieli okazję zobaczyć sześć filmów dokumentalnych. Oto ich skrót.

O godzinie 15.00 w Kinie Łuków odbędzie się projekcja filmu „Koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk. Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością chcą z kimś porozmawiać. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań. W 2016 roku dokument znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominację do Oscara 2017. Film zdobył łącznie 13 nagród na Festiwalach Filmowych.

O godz. 15.35 zobaczymy „Kiedy będę ptakiem” (reż. Monika Pawluczuk). To historia Madżi - kobiety z birmańskiego plemienia Kajan, która w podeszłym wieku zakłada na szyję metalowe obręcze, tylko po to, żeby zarobić na utrzymanie jako atrakcja turystyczna w Tajlandii, dokąd uciekła wraz z mężem i synami. W Birmie, gnębionej przez oddziały junty rządzącej krajem, została ich córka. W obawie o jej bezpieczeństwo, rodzice postanawiają sprowadzić ją do Tajlandii. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i strukturę filmu. Film „Kiedy będę ptakiem” zdobył łącznie 9 nagród na Festiwalach Filmowych.

„Paparazzi” (reż. Piotr Bernaś) to film opisujący kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. Jego projekcja rozpocznie się o godzinie 16.15. To pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazzi - od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie, jak wobec świata, na który poluje. „Paparazzi\" to film o świecie pogubionych wartości i nagiętych zasad - pokazuje jednak, że zawsze mamy szansę, aby zdecydować, jakim człowiekiem będziemy jutro. Film „Paparazzi” zdobył łącznie 10 nagród na Festiwalach Filmowych.

O godz. 16.50 zobaczymy film Grzegorza Szczepaniaka „Ślimaki”. Andrzej wraz z kolegą postanawia założyć park hodowlany dla ślimaków. Mimo braku doświadczenia wierzy w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi mu Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, polski guru tej dziedziny zwany „Ślimaczanym Królem”, który udziela cennych porad. Trwają przygotowania do rozpoczęcia hodowli. W przerwach w pracy mężczyźni prowadzą rozmowy o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni, które stają się kwintesencją filmu, ślimak zaś urasta do roli symbolu odradzania się i życia wiecznego. Film „Ślimaki” zdobył łącznie 12 nagród na Festiwalach Filmowych.

14-letni Mateusz i 13-letni Łukasz mieszkają w niewielkiej górskiej wiosce. Ich marzeniem jest bycie profesjonalnym piłkarzem grającym przynajmniej w Ekstraklasie. Film „Trampkarze” Marcina Filipowicza, który zobaczymy o godzinie 17.30, pokazuje początkowy, a zarazem najtrudniejszy etap w życiu młodych bohaterów, prowadzący do spełniania ich życiowego marzenia. Film zdobył łącznie 5 nagród na Festiwalach Filmowych.

Ostatnim filmem, prezentowanym o godzinie 18.15, będzie „Niewiadoma Henryka Pasta” reż. Agnieszka Elbanowska. „Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy\" - Henryk Past, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami Oscara Wilde`a. W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością. Film „Niewiadoma Henryka Pasta” zdobył łącznie 5 nagród na Festiwalach Filmowych.

Festiwal filmu „Patrz Więcej” uświetni solowy koncertowy projekt Tymona Tymańskiego prezentujący szereg jego artystycznych dokonań. W 1998 roku została wydana pierwsza płyta „P.O.L.O.V.I.R.U.S”., grupy „KURY”. W 2002 roku Tymański powołał do życia zespół „Tymon&The Transistors”. Wielkim sukcesem grupy okazała się ścieżka dźwiękowa nagrana do filmu „Wesele” Wojtka Smarzowskiego. Utwory wyświetlone w milionach odsłon na YouTube zyskały miano kultowych. W 2014 roku na płycie „Rock’n’Roll” Tymański prezentuje własne wersje kompozycji The Beatles, Elvisa Presleya czy Davida Bowie. Wśród gości pojawili się Wojciech Waglewski, Katarzyna Nosowska i Natalia Przybysz. Przez pięć lat Tymański związany był z Rock Radio, gdzie wraz z Piotrem Kędzierskim prowadził poranną audycję. Znany z artystycznych improwizacji Tymański wystąpił w roli jurora show jedenastej edycji „Must Be The Music”. W utworach Tymona można doszukać się dalekich wpływów liryki Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego czy Franka Zappy.

Cena biletu za 1 film dokumentalny to 5 zł. Cena biletu za koncert Tymona Tymańskiego to 20 zł. Bilety dostępne są w kasie Kina Łuków oraz online. Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE