Reklama

Sopranistka i organistka z Wilna w Łukowie

Opublikowano:
Autor:

Sopranistka i organistka z Wilna w Łukowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura To będzie już szósty koncert w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. W najbliższą niedzielę usłyszymy artystów z Wilna.

10 września o godzinie 19.00 w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie wystąpi sopranistka Asta Krikščiūnaitė oraz Renata Marcinkutė Lesieur na organach.

Asta Krikščiūnaitė – litewska sopranistka, uhonorowana dyplomem Pavarottiego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Filadelfii w USA. Po studiach w Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie, artystka rozpoczęła pracę w Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie. Następnie kontynuowała studia w USA pod kierunkiem wybitnych wokalistów. 

Solistka wykonała ponad 80 różnych ról i partii sopranu w ponad 300 dziełach wokalnych takich kompozytorów jak: Bach, Handel, Haydn, Rossini, Liszt, Mozart, Verdi, Brahms, Bruckner, Dvořák, Beethoven, Janáček, Penderecki, Berlioz, Poulenc, Webber, Rachmaninoff, Strawinsky. Występowała pod batutą największych dyrygentów oraz wraz z najlepszymi europejskimi orkiestrami.  

Aktualnie pracuje na stanowisku profesora śpiewu solowego na Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie oraz jest przewodniczącą Departamentu Wokalistyki. W 2011 roku artystka została również uhonorowana Litewską Narodową Nagrodą za zasługi dla kultury i sztuki.

Renata Marcinkutė Lesieur ukończyła studia z organów i fortepianu na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Następnie kontynuowała swoje studia na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie organów prof. Heriberta Metzgera. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wielu renomowanych organistów.

Jest laureatem wielu Międzynarodowych Konkursów Organowych, m. in w Kijowie (Ukraina), Mechelen (Belgia), Wilnie (Litwa). Występowała w wielu krajach świata, m. in.: Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech, Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Finlandii, Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku. Prowadzi także wykłady i kursy mistrzowskie.

Dziś jest profesorem organów w Akademii Muzycznej w Wilnie, dyrektorem Centrum Muzyki Kościelnej w Wilnie oraz organizatorem licznych festiwali i koncertów. Wstęp na koncert jest wolny. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE