Reklama

Rok Sienkiewicza zainaugurowany

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Rok Sienkiewicza zainaugurowany - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wczoraj w Łukowskim Ośrodku Kultury odbyło się oficjalne rozpoczęcie obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. Były występy wokalne i taneczne oraz przybliżenie sylwetki naszego noblisty. Obecni poznali także kalendarium planowanych imprez.

Wczorajszy wieczór, swoim występem otworzyła Katarzyna Sułkowska, śpiewając utwór „Quo vadis Domine”. Na scenie zaprezentował się także dziecięcy zespół ludowy z Gręzówki „Lipka”. W programie artystycznym obecni w sali widowiskowej mogli także usłyszeć projekt muzyczny autorstwa Marcina Jóźwika z Kozienic. Na symfonię zatytułowaną „Janko Muzykant” złożyło się pięć części, wśród których znalazł się polonez, mazurek czy blues.  

Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski przybliżył zgromadzonym powód, z jakiego cała Polska właśnie w 2016 roku będzie obchodziła Rok Sienkiewicza. Właśnie w tym roku przypada 170. rocznica urodzin pisarza, 100. rocznica jego śmierci, 120. rocznica ukazania się drukiem jego najbardziej poczytnej powieści „Quo vadis”. Rok 2016 to również szczególny moment dla Muzeum, ponieważ obchodzić będzie ono 50 lat istnienia. Wartym podkreślenia jest fakt, że inicjatywa uczczenia tych rocznic właśnie w taki sposób wyszła od Antoniego Cybulskiego, który zwrócił się z apelem do młodzieży na Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie. Złożony przez uczestników zlotu wniosek o ustanowienie roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza poparł w grudniu ubiegłego roku Sejm i Senat.  

Wydarzenia z 13 marca są tymi, które otwierają cykl imprez. Każdy z nas będzie mógł w nich wziąć udział. 7 maja w Woli Okrzejskiej odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Najpiękniejsze sienkiewiczowskie pocztówki”. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że słowo „pocztówka” zostało wymyślone właśnie przez Sienkiewicza, który wziął udział w konkursie na nazwę karty korespondencyjnej. Na wystawie zobaczymy pocztówki z całego świata.  

Maj to także czas na urodzinowy tort Sienkiewicza czy akcję ustanawiania rekordu Guinessa we wspólnym czytaniu dzieł Sienkiewicza. 19 czerwca do Woli Okrzejskiej przybędą miłośnicy krótkofalówek. Z inicjatywy Lubelskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców, Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego „Orlik” oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza powstała specjalna stacja (HF2016HS), informująca odbiorców z całego świata o jubileuszowych rocznicach.  

W czerwcu na terenie Łukowa zostanie odsłonięta „ławeczka” naszego noblisty. Natomiast 10 lipca przez gminy powiatu łukowskiego przejedzie Rowerowy Rajd Gwiaździsty do miejsca urodzin pisarza. Lipiec to kolejna wystawa – „Quo vadis – u źródeł chrześcijaństwa”. 3 września natomiast organizatorzy zapraszają na II Festiwal Kultury Sienkiewiczowskiej. Narodowe czytanie Quo vadis.  

Jesienią przypada 50-lecie istnienia muzeum w Woli Okrzejskiej. Uroczystości z tej okazji odbędą się 16 października. Ostatnim elementem obchodów Roku Henryka Sienkiewicza będzie wieczornica z okazji 100. rocznicy śmierci pisarza. 13 listopada zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca moment sprowadzenia prochów noblisty do kraju.    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE