Reklama

Retransmisja \"Złotego wieku\" już dziś

Opublikowano:
Autor:

Retransmisja \"Złotego wieku\" już dziś - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Łukowski Ośrodek Kultury wraz z Kinem Łuków zaprasza dziś na godzinę 17.00 na kolejną retransmisję spektaklu baletowego z Teatru Bolszoj w Moskwie \'Złoty wiek\'.

Premiera dwuaktowego przedstawienia baletowego w nowej odsłonie odbyła się 13 października 2016 roku w Teatrze Bolszoj. „Złoty wiek” to pierwszy balet Dmitrija Szostakowicza. W latach 30. ubiegłego wieku był przedmiotem ostrej krytyki, w końcu cenzura doprowadziła do zdjęcia go z afisza. W balecie grupa sowieckich graczy wyjeżdżała do kraju kapitalistycznego na mecz, który ma być rozegrany podczas wystawy przemysłowej \"Złoty wiek\". Sowieccy piłkarze wygrywają mecz, więc kapitalistyczna policja ich aresztuje. Na szczęście dla piłkarzy uwalnia ich miejscowy proletariat. Cenzorom nie spodobały się jednak odniesienia do modnych wówczas tańców, które uznano za burżuazyjne i dzieło zostało zdjęte z repertuaru.

Balet, pełen dowcipnej muzyki zawierającej m.in. elementy zakazanego później przez komunistów jazzu, przywrócił scenie w 1982 roku choreograf i ówczesny dyrektor baletu Bolszoj Jurij Grigorowicz. Opracował na nowo libretto, akcję przeniósł w środowisko gangsterskie. Borys, przedstawiciel radzieckiej młodzieży, zakochuje się w tancerce Ricie, która na co dzień występuje w kabarecie \"Złoty wiek\". Ritę pragnie zdobyć także miejscowy gangster Jaszka, ukrywający się pod przebraniem artysty rewiowego monsieur Jacques`a. Dochodzi do walki między rywalami.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut. Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy) dostępne są w kasie Kina Łuków oraz drogą internetową. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE