Reklama

Prawie 2000 pocztówek do Pana Sienkiewicza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Prawie 2000 pocztówek do Pana Sienkiewicza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Pocztówka to nazwa wymyślona w 1900 roku właśnie przez Henryka Sienkiewicza. Teraz Pan Sienkiewicz dostał z terenu całej Polski blisko 2000 kartek.

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zorganizowała akcję „Pocztówka do Pana Sienkiewicza”. W ramach tej akcji ze 129 szkół oraz instytucji oświatowych z terenu całej Polski wpłynęło blisko 2000 kartek.  

Akcja nie była konkursem, nie miała na celu wyłonienie najlepszej pracy. Jej celem była popularyzacja twórczości naszego noblisty, zachęcanie do pracy twórczej, a także odkrywanie zainteresowań literackich. Jednym z celów akcji była także popularyzacja tradycyjnej, tak zapomnianej w dzisiejszych czasach, formy korespondencji.  

Wartym podkreślenia jest fakt, że to nikt inny, jak Henryk Sienkiewicz zaproponował nazwę „pocztówka” dla karty korespondencyjnej. Miało to miejsce w 1900 roku podczas wystawy zorganizowanej przez Towarzystwo Dobroczynności.  

I tak twórca nazwy „pocztówka” otrzymał od młodych ludzi z całej Polski własnoręcznie wykonane kartki. Wszystkie adresowane były do Pana Henryka i obfitowały w podziękowania pisarzowi za jego dzieła, odnosiły się do przeżytych przez niego podroży bądź też stanowiły życzenia okolicznościowe. Najczęściej autorzy kartek nawiązywali do  \"Latarnika\", \"W pustyni i w puszczy\", \"Trylogii\" czy \"Janka Muzykanta\".  

Choć akcja nie miała charakteru konkursu, muzeum postanowiło wyróżnić stosownymi nagrodami wybrane prace.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE