Reklama

Polsko-czeski duet w Łukowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Polsko-czeski duet w Łukowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Organista Karel Martinek z Czech i polski tenor Jacek Szymański wystąpią w najbliższą niedzielę 19 maja w Łukowie. Przed nami drugi koncert w ramach "VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie".

Karel Martinek jest organistą i dyrektorem chóru w kościele św. Maurycego w Ołomuńcu w Czechach, gdzie znajduje się znany instrument Michaela Englera - największe organy w Republice Czeskiej. Artysta urodził się w Ołomuńcu, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie w klasie organów K. Klugarová oraz improwizacji K. Pokory.

K. Martinek brał udział w licznych kurach mistrzowskich u najbardziej znanych organistów. Zdobył również liczne nagrody na międzynarodowych konkursach interpretacji i improwizacji organowej. W 2014 roku rozpoczął również studia improwizacji u Philippe’a Lefebvra, tytularnego organisty katedry Notre Dame w Paryżu. Koncertował w wielu państwach Europy. Był wykładowcą w Konserwatorium kościelnym w Opawie a następnie w Konserwatorium ewangelickim w Ołomuńcu. Współpracuje regularnie z Morawską orkiestrą symfoniczną, Orkiestrą symfoniczną Martinů oraz najlepszymi chórami w Czechach.

Jacek Szymański (ur. Gdańsk) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego Haliny Mickiewiczówny. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 miał swój oficjalny debiut estradowy, a w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny. W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku, a w 2001 r. - współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Jest wieloletnim solistą Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

J. Szymański w dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno-kantatowych od baroku do współczesności, 40 partii operowych kompozytorów klasycznych, romantycznych, werystycznych i współczesnych. Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy czy Kanada. W 2014 r. zajął II miejsce w rankingu „Profesjonaliści Forbesa 2014 - Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii ARTYSTA w województwie pomorskim.

Drugi koncert w ramach „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” odbędzie się w niedzielę 19 maja o godz. 19 w parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie. Wstęp wolny.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE