reklama

Organy i orkiestra symfoniczna rozbrzmią w niedzielę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Organy i orkiestra symfoniczna rozbrzmią w niedzielę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW najbliższą niedzielę odbędzie się pierwszy koncert w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie.

23 kwietnia na organach zagra pomysłodawca Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie – Mateusz Rzewuski. Młody muzyk urodził się w 1991 roku w naszym mieście. Dziś studiuje we Francji.

Niedzielny koncert odbędzie się w dwóch miejscach. W pierwszej części, która odbędzie się o godzinie 19.00 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Wówczas na organach zagra Mateusz Rzewuski. Natomiast druga część koncertu odbędzie się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie o godzinie 19.45, gdzie wystąpi Orkiestra Symfoniczna z Ivano-Frankovska z Ukrainy.

Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył z wyróżnieniem i najwyższą oceną studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz studia magisterskie – Master of Music w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Gerharda Gnanna, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Christophe Mantouxa, Michaela Radulescu, Daniela Rotha, Wolfganga Zerera i innych. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Luksemburgu, na Litwie, w Czechach, w Rosji i na Słowacji. W 2011 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii. Rok później uczestniczył w nagraniach dla Telewizji Polskiej. W 2013 roku został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Nowej Europy” w Bardzie. Uczestniczył także w programie stypendialnym „Erasmus” w Musikhochschule w Lubece, gdzie studiował organy w klasie prof. Franza Danksagmüllera. W 2015 roku otrzymał II nagrodę oraz nagrodę specjalną na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. M. K. Čiurlionisa w Wilnie. Jest dwukrotnym stypendystą prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2013 roku zainicjował Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, którego jest dyrektorem artystycznym. Obecnie studiuje organy oraz improwizację w Conservatoire à Rayonnement Régional w Paryżu w ramach studiów „La Cycle concertiste” w klasie solistycznej prof. Christophe Mantoux’a.  


„Harmonia Nobile\" - Orkiestra Symfoniczna (Ukraina) jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych we wschodniej Europie. Harmonia Nobile Chamber Orchestra rozpoczęła swoją działalność w 1985 roku. Od tamtej pory wykonali ponad 2600 koncertów ze światowej klasy dyrygentami, solistami, prezentując się na najważniejszych festiwalach muzycznych w Europie i Azji. Orkiestra w swoim dorobku posiada 8 wydanych albumów studyjnych. Dyrektorem orkiestry jest Honorowa Artystka Ukrainy Natalia Mandryka.

Podczas niedzielnego koncertu Mateusz Rzewuski na organach wykona:
1. O. Messiaen (1908-1992) – L’Ascension, I. Majeste du Christ demandant sa gloire a son Pere.
2. M. Rzewuski (1991*) – Improwizacja: Scherzo.
3. M. Dupré (1886-1971) – Symphonie – Passion op. 23, IV. Resurection.

O godz. 19.45 w auli I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie orkiestra wykona:
1. W. A. Mozart (1756-1791) – Eine Kleine Nacht Musik, I. Serenade, Allegro.
2. J. S. Bach (1685-1750) – Aria z Suity orkiestrowej D-dur, Nr. 3, BWV 1068.
3. A. Vivaldi (1678-1741) – Mała Symfonia G-dur.
4. P. Mascagni (1863-1945) – Intermezzo.
5. J. Pachelbel (1653-1706) – Canon in D.
6. J. Sibelius (1865-1957) – Andante Festivo.
7. F. Schubert (1797-1828) – Ave Maria.
8. J. Brahms (1833-1897) – Taniec węgierski nr. 5.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE