Reklama

Reklama

O dziedzictwie, które zostało po tamtej stronie Bugu

Opublikowano: pon, 23 paź 2017 08:33
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

O dziedzictwie, które zostało po tamtej stronie Bugu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 20 października w Muzeum Regionalnym w Łukowie odbył się wernisaż wystawy \'Pałace i dwory Obwodu Brzeskiego\'. O dawnej Polsce, wybitnych postaciach i ważnych wydarzeniach, które miały tam miejsce opowiadały fotografie.

Reklama

Wystawa fotograficzna powstała dzięki współpracy Muzeum Regionalnego w Łukowie z Brzeskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym Republiki Białorusi. To 12 plansz, na których znajdują się fotografie pałaców i dworów znajdujących się na terenie Obwodu Brzeskiego. Przypominają one o miejscu urodzenia i obecności wybitnych Polaków. Tereny dawnej Rzeczypospolitej, dziś Białorusi, były domem dla rodziny Mickiewicza, Kościuszki, Niemcewicza, Sapiehy czy Radziwiłła.

Na fotografiach zobaczymy pałac Butrymowiczów w Pińsku, gdzie z pompą przyjmowany był król Stanisław August Poniatowski, jakże skromne miejsce urodzenia Adama Mickiewicza, do którego chętnie wracał także w dorosłym życiu oraz piękny dwór Niemcewiczów w Skokach, gdzie od 2013 roku funkcjonuje muzeum.  

- Fotografie przybliżają nam pałace i dwory, które, choć przez lata były opuszczone, dziś powoli odzyskują dawny blask. Ukazują one nasze dawne dziedzictwo kulturowe, które zostało po tamtej stronie Bugu – powiedział podczas uroczystego otwarcia wystawy dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie Mariusz Burdach.  

Specjalnie na tę uroczystość do Łukowa przybyła kierownik Kamienieckiej Baszty Obwód Brzeski Tatiana Kozyłko i kierownik naukowo – metodyczny Oddziału Krajoznawczego Muzeum w Brześciu Żanna Obłamska. Wystawę, która jest własnością łukowskiej placówki można było najpierw oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, później w Zamościu i Chełmie, by 20 października mogła przyjechać do Łukowa.  

Wystawę będzie można oglądać do połowy grudnia. Później pojedzie do Czechowic – Dziedzic.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.