Reklama

Nowy rzeźbiarz dołączył do największego ośrodka w Polsce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Łukowie

Nowy rzeźbiarz dołączył do największego ośrodka w Polsce  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wydarzenie kulturalne odbywają się od kilku lat z zauważalną obecnością łukowskich rzeźbiarzy. Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział w Łukowie do swojego grona przyjęło kolejnego artystę.

17 lutego w Muzeum Regionalnym w Łukowie odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Łukowie. Tego dnia otwarta została wystawa stała, na której prezentowane są prace artystów zrzeszonych w STL. Uroczystego otwarcia dokonali: prezes łukowskiego stowarzyszenia Mieczysław Gaja, były dyrektor muzeum Longin Kowalczyk oraz obecny – Mariusz Burdach.  

Spotkanie było także okazją do włączenia w szeregi Stowarzyszenia nowego artysty.

Eugeniusz Węgiełek to rzeźbiarz na co dzień mieszkający i tworzący w okolicach Góry Kalwarii. Jest mistrzem zarówno małej, jak i dużej formy. Przez lata wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, który jest odbiciem jego duszy i optymistycznej natury. To co tworzy – jak sam mówi, wypływa z jego serca, z tego co czuje – powiedział nam dyrektor muzeum M. Burdach.  

Tematyką, która dominuje w pracach Pana Eugeniusza są święci, ze świętym Franciszkiem i Matką Boską na czele, ale także anioły, bożonarodzeniowe szopki oraz Chrystus Frasobliwy. Nie brakuje także tematów świeckich, kolorowych ptaków, koni, scen z życia wsi a także postaci literackich, jak Janko Muzykant. W twórczości rzeźbiarza pojawia się także motyw kwiatów, który budzi skojarzenia ze sztuką meksykańską za sprawą bogatej kolorystyki. Jedną ze swoich rzeźb Chrystusa Frasobliwego Pan Eugeniusz miał zaszczyt ofiarować papieżowi Janowi Pawłowi II.

Dziś STL Oddział w Łukowie liczy ponad 30 osób. W jego skład wchodzi Łukowski Ośrodek Rzeźby Ludowej zrzeszający 16 rzeźbiarzy. Łukowscy rzeźbiarze są tworzą więc największy ośrodek w Polsce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE