reklama

Noc Muzeów w rycerskiej zbroi. Żywa lekcja historii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Noc Muzeów w rycerskiej zbroi. Żywa lekcja historii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPodczas sobotniej Nocy Muzeów w Łukowie dużo się działo. Były wystrzały armatnie, walki rycerzy, pokaz tańca z ogniem, zbroja, średniowieczne jadło czy kawa po saraceńsku.

W sobotę 20 maja nie brakowało słów pochwał. Każdy z pytanych przez nas, od dzieci, przez dorosłych aż do seniorów, odpowiadał jednogłośnie – to wspaniały wieczór w muzeum.

Tegoroczne wieczorne i nocne spotkanie w Muzeum Regionalnych w Łukowie upłynęło pod hasłem „Żywa lekcja historii”. Oprócz trzech nowych wystaw, na zwiedzających łukowską placówkę czekała moc atrakcji. Ale po kolei…

W murach muzeum na zwiedzających czekała wystawa opowiadająca o „Historii Łukowa i Ziemi Łukowskiej” od początków kasztelanii łukowskiej aż do końca 1945 roku. A jak historia naszego miasta, to także dzieje mieszkających tu niegdyś Żydów. „Tu mieszkaliśmy – historia łukowskich Żydów” to wystawa opowiadająca o ludności żydowskiej, której liczebność przed wybuchem II wojny światowej stanowiła blisko 60% populacji Łukowa. Obie ekspozycje będą wystawami stałymi.  

Specjalnie na okazję Nocy Muzeów została przygotowana także trzecia wystawa - „Templariusze znowu w Łukowie”. I wokół historii Zakonu Templariuszy na ziemiach polskich oraz ich związków z Łukowem krążyło także to, co działo się na muzealnym placu.  

Ogromnym zainteresowaniem dzieci, ale także dorosłych, cieszyła się zbroja rycerska, której ciężar każdy mógł poczuć na własnych ramionach. Była zbroja, nie zabrakło więc i broni. Dzieci wybijały pamiątkowe monety, a dorośli próbowali średniowiecznego jadła przygotowanego w kociołku, co popijali kawą po saraceńsku.

Tego wyjątkowego wieczoru nie zabrakło także sztuki ludowej i muzyki. O godzinie 21.00 na muzealnym parkingu odbył się koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu „Viatores”. Nieco później grupa rekonstrukcyjna Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej zaprezentowała „Taniec z ogniem”. Natomiast artyści zrzeszeni w łukowskim oddziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych prezentowali swoją twórczość. Elżbieta Sadło uczyła najmłodszych wykonywania kwiatów z bibuły.  

Nieocenioną i oryginalną żywą lekcję historii, dla mieszkańców miasta i okolic, przeprowadzili członkowie Załogi Obronnej Kasztelu Łuków, Stowarzyszenia Szlaku Templariuszy oraz Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej. Organizatorami tego wydarzenia było Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE