Reklama

Muzeum wzbogaciło się o rzeźby

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Łukowie

Muzeum wzbogaciło się o rzeźby - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 80 rzeźb wzbogaciło zbiory Muzeum Regionalnego w Łukowie. Prace na ręce dyrektora placówki Mariusza Burdacha oficjalnie przekazał prezes łukowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych Mieczysław Gaja.

Prace wykonywane były  na zajęciach „Szkółki rzeźbiarskiej”, która przez ponad 14 lat prowadzona była przez stowarzyszenie przy łukowskim muzeum. Szkółka powstała w 1994 r. i była ściśle związana z Łukowskim Ośrodkiem Rzeźby Ludowej.

- Celem jej działalności było zachowanie tradycyjnych wzorów i motywów rzeźby ludowej, wyszukiwanie młodych talentów, kształtowanie ich umiejętności, organizowanie konkursów, wystaw oraz przeglądów dorobku twórczego młodzieży, a także propagowanie ich osiągnięć twórczych - czytamy w informacji prasowej nadesłanej przez Muzeum.

Na początku zajęcia rzeźbiarskie prowadzone były w pomieszczeniach znajdujących przy ul. ks. Brzóski w Łukowie, następnie przy Al. Kościuszki oraz przy ul. Piłsudskiego, w specjalnie utworzonej obok placówki muzealnej pracowni rzeźbiarskiej. Tajniki trudnej sztuki rzeźbienia przekazywali doświadczeni artyści rzeźbiarze: Mieczysław Gaja i Mieczysław Zawadzki, natomiast Czesława Gaja uczyła malowania i ozdabiania kolorową polichromią wykonanych przez młodzież rzeźb.

- W ciągu tych kilkunastu lat w zajęciach udział wzięło ponad 150 osób. Dorobek twórczy najzdolniejszej młodzieży uczęszczającej do szkółki był prezentowany na wielu wystawach i konkursach regionalnych takich jak min. „Sztuka ludowa południowego Podlasia”, „Twórczość ludowa między Wisłą i Bugiem” oraz „Odkrywamy młode talenty” - informuje dyrekcja i pracownicy muzeum.

W celu popularyzacji twórczości ludowej w regionie łukowskim, Muzeum Regionalne w Łukowie zamierza reaktywować szkółkę rzeźbiarską.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE