Prace wykonywane były na zajęciach „Szkółki rzeźbiarskiej”, która przez ponad 14 lat prowadzona była przez stowarzyszenie przy łukowskim muzeum. Szkółka powstała w 1994 r. i była ściśle związana z Łukowskim Ośrodkiem Rzeźby Ludowej.
- Celem jej działalności było zachowanie tradycyjnych wzorów i motywów rzeźby ludowej, wyszukiwanie młodych talentów, kształtowanie ich umiejętności, organizowanie konkursów, wystaw oraz przeglądów dorobku twórczego młodzieży, a także propagowanie ich osiągnięć twórczych - czytamy w informacji prasowej nadesłanej przez Muzeum.
Na początku zajęcia rzeźbiarskie prowadzone były w pomieszczeniach znajdujących przy ul. ks. Brzóski w Łukowie, następnie przy Al. Kościuszki oraz przy ul. Piłsudskiego, w specjalnie utworzonej obok placówki muzealnej pracowni rzeźbiarskiej. Tajniki trudnej sztuki rzeźbienia przekazywali doświadczeni artyści rzeźbiarze: Mieczysław Gaja i Mieczysław Zawadzki, natomiast Czesława Gaja uczyła malowania i ozdabiania kolorową polichromią wykonanych przez młodzież rzeźb.
- W ciągu tych kilkunastu lat w zajęciach udział wzięło ponad 150 osób. Dorobek twórczy najzdolniejszej młodzieży uczęszczającej do szkółki był prezentowany na wielu wystawach i konkursach regionalnych takich jak min. „Sztuka ludowa południowego Podlasia”, „Twórczość ludowa między Wisłą i Bugiem” oraz „Odkrywamy młode talenty” - informuje dyrekcja i pracownicy muzeum.
W celu popularyzacji twórczości ludowej w regionie łukowskim, Muzeum Regionalne w Łukowie zamierza reaktywować szkółkę rzeźbiarską.