Reklama

Maciej Cybulski dyrektorem Muzeum

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska (archiwum)

Maciej Cybulski dyrektorem Muzeum - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Kadencja dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej za kilka dni dobiega końca. Decyzją Zarządu Powiatu Maciej Cybulski ponownie został wybrany dyrektorem placówki.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej przez ostatnie trzy lata kierował Maciej Cybulski. Funkcja dyrektora została mu powierzona ponownie. Zapytaliśmy o to jak ocenia ostatnie lata i co chciałby zrealizować w najbliższym czasie.  

Ten rok to mnóstwo wydarzeń związanych z Rokiem Sienkiewicza. Nasze muzeum odwiedziło przez ten czas cztery razy więcej turystów niż zazwyczaj. Wybite numizmaty (srebrny i złoty) pozwoliły nam na zakup pamiątek po Henryku Sienkiewiczu. Cieszy to tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że dziś trudno jest zdobyć pamiątki po naszym nobliście. Wkrótce odbędzie się wystawa, na której zdobyte pamiątki zostaną zaprezentowane. To na czym mi zależało, to sprawienie, by muzeum stało się miejscem, w którym każdy dobrze się czuje i wie, że jest ważny. Myślę, że ten cel udało się nam osiągnąć. Cieszy także fakt, że udało się odtworzyć historyczną monetę, którą kiedyś rodzina Sienkiewicza płaciła swojej służbie. Dziś każdy może ją sobie wybić w naszym muzeum. Ważnym elementem minionych miesięcy będzie także złożony do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie budowy dawnego dworu Cieciszowskich i modernizacji parku i kopca.  

Miniony rok to bardzo dużo pracy, wiele wydarzeń, wyjazdów, prezentowanie placówki przed Prezydentem RP, ale także obecność przedstawiciela muzeum w Senacie. Przeszłość pozostanie w naszej pamięci. Warto teraz spojrzeć w przyszłość. O czym marzy dyrektor? Co chciałby zrealizować? Co kontynuować?  

Przez ostatnie lata wyznaczyliśmy sobie pewną drogę, którą chciałbym kontynuować. Tu m.in. imprezy plenerowe. Zależy mi także na modernizacji wystaw. Kupujemy nowe gabloty, by odwiedzający nasze muzeum turyści mogli w nowy sposób je odkrywać. Przyszły rok poświęcimy 50-leciu istnienia muzeum. Ważnym wydarzeniem będzie dla nas Zlot Szkół Sienkiewiczowskich, który po latach znów do nas powróci. 2018 rok to 80-lecie usypania kopca. Będziemy czynili starania, by przywrócić jego blask. Przyszłość to także duży nacisk na pracę merytoryczną. Chcemy stworzyć pracę dotyczącą historii Ziemi Łukowskiej ze szczególnym uwzględnieniem rodzin spokrewnionych z Sienkiewiczem. Chcemy by powstał album miejsc Sienkiewicza. Czekamy także na decyzję Urzędu Marszałkowskiego w sprawie naszego wniosku. Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej poszerzyłoby nasze możliwości.  

Maciej Cybulski, zgodnie z umową, będzie pełnił funkcję dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej do końca 2019 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE