Reklama

Król Jagiełło stanie obok Zawiszy Czarnego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Król Jagiełło stanie obok Zawiszy Czarnego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura To władca, dzięki któremu nasze miasto bardzo się rozwinęło. Stąd pomysł by obok Zawiszy Czarnego stanął właśnie Władysław Jagiełło - powiedział dyrektor M. Burdach.

W ubiegłym roku odbył się plener, którego efekty dziś możemy podziwiać przed Muzeum Regionalnym w Łukowie. Wówczas powstał Zawisza Czarny i Henryk Sienkiewicz. Wczoraj odbył się kolejny plener rzeźbiarski, podczas którego z drewna wyłoniła się postać króla Władysława Jagiełły. Tego dnia każdy mógł przyjść i wraz z rzeźbiarzami współtworzyć płaskorzeźbę dinozaura.  

Z zaproszenia na warsztaty skorzystała młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dzieci z przedszkola „Bajkowy Raj”.  

Król Władysław Jagiełło będzie sięgał 2,4 m i będzie miał trzy tarcze. Z przodu zobaczymy herb Łukowa, z boku herb Polski i herb Jagiellonów. Dla mnie rzeźba ta ma charakter edukacyjny. Rodzice z dziećmi przychodzą tu i patrząc na rzeźbę, pytają – powiedział autor dzieła Krzysztof Osak.  

To dlaczego obok Zawiszy Czarnego stanie właśnie król Władysław Jagiełło wytłumaczył nam dyrektor Mariusz Burdach.  

To król, który wsławił się m.in. tym, że pokonał Krzyżaków pod Grunwaldem, ale także zapisał się w historii Łukowa. W 1403 roku podpisał akt lokacyjny, nadający miastu specjalne prawa. To wiązało się z pewnymi przywilejami i wolnościami. Rzeźba jest uhonorowanie władcy, dzięki któremu nasze miasto bardzo się rozwinęło - dodał.  

W ramach pleneru \"Z dziejów Ziemi Łukowskiej\" powstanie rzeźba króla Władysława Jagiełły oraz płaskorzeźba dinozaura. Jeszcze w tym tygodniu rzeźby zostaną ukończone. Wkrótce władca stanie przed gmachem muzeum.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE