Reklama

Karbala, Nabucco i hip-hop

Opublikowano:
Autor:

Karbala, Nabucco i hip-hop - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Przed nami kolejny weekend z kulturalnymi propozycjami Łukowskiego Ośrodka Kultury. Co będzie się działo?

Już dziś o godzinie 21.00 w amfiteatrze możemy zobaczyć polski dramat wojenny z 2015 roku \"Karbala\". Reżyser Krzysztof Łukaszewicz podjął się zadania zaprezentowania autentycznych wydarzeń z szyickiej rebelii w Iraku w 2004 roku.  

Rok 2004, irackie miasto Karbala. Jest środek wojny w Zatoce Perskiej. Właśnie zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzelawszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza.  

Natomiast w niedzielę o godzinie 18.00 odbędzie się druga edycja przeglądu muzycznego „Hip-Hop w służbie Ewangelii\" o czym pisaliśmy tutaj. Wstęp na obie imprezy jest wolny.  

Także w niedzielę, w Kinie Łuków, miłośnicy opery będą mogli przenieść się w świat „Nabucco”. Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza bowiem na kolejną retransmisję przedstawienia z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. O godz. 17.00 zobaczymy operę, która swemu kompozytorowi Giuseppe Verdiemu przyniosła olbrzymi rozgłos i powodzenie.  

W czasach walk o niepodległość i zjednoczenie Italii śpiew Żydów z tej opery, tęskniących do ojczyzny, swej ziemi obiecanej, stał się wyrazem wyzwoleńczych dążeń Włochów. Chór „Va, pensiero” przez lata był nieoficjalnym hymnem kraju. Biblijną opowieść o królu babilońskim Nabuchodonozorze, w której pycha zostaje ukarana, a wiara zwycięża wszelkie przeciwności, w wersji operowej usłyszymy pod batutą Jamesa Levine’a. W postać Nabucca wcieli się Placido Domingo, od dłuższego czasu występujący w partiach barytonowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE