Reklama

Już dziś \"Historia Roja\"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Już dziś \"Historia Roja\"  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura \"Historia Roja\" to ostatni element łukowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Projekcja filmu już dziś o godzinie 17.00 w Kinie Łuków.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodziliśmy 1 marca. Dziś, filmem o jednym z żołnierzy wyklętych, kończymy łukowskie obchody.

W zapowiedzi filmu czytamy: Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

„Oni walczyli po wojnie z nowym, sowieckim okupantem, wiedząc, że istnieje polski rząd w Londynie, że kategorie Bóg, Honor, Ojczyzna nie zostały zawieszone. Młodzi, tacy jak \"Rój\", żyli mitologią wojny starszych braci. Nie byli nią zmęczeni. Weszli w drugą okupację, jakby się bawili w berka. Właśnie ta młodość \"Roja\" powinna być przekonująca dla dzisiejszego młodego widza. \"Rój\" to taki Piotruś Pan, ale też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie, bądź nie ma dokąd. A może ma go zanieść do naszej pamięci?” - Jerzy Zalewski, reżyser filmu. 

Film będzie można oglądać w Kinie Łuków od 5 do 10 marca. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE