Reklama

GM ŁUKÓW Przeszli szlakiem kpt. Ostoi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków

GM ŁUKÓW Przeszli szlakiem kpt. Ostoi  - Zdjęcie główne

foto Facebook/Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Mieszkańcy Łukowa uczcili pamięć kapitana Wacława Rejmaka "Ostoi" i jego żołnierzy. O ich bohaterskich czynach przypomina coroczny rajd i odtwarzany obóz partyzancki w Rezerwacie Jata.

To tu podczas II wojny stacjonowali żołnierze Ostoi. Przed wrogiem broniły ich leśne ostępy, był symbolem wolnej Polski.

 

Teraz pamięć kapitana Wacława Rejmaka - dowódcy oddziału AK i jego bohaterskich żołnierzy, kultywują samorządowcy, kombatanci, rekonstruktorzy i zwykli mieszkańcy Ziemi Łukowskiej - tak bardzo przywiązani do historii swojej malej Ojczyzny.

 

Zorganizowany już po raz piąty Rajd Śladami Ostoi i rekonstruowany obóz partyzancki w Rezerwacie Jata maja przypominać wydarzenia sprzed lat oraz ludzi, którzy oddali życie za wolna Ojczyznę.

 

Kapitan Rejmak ps. Ostoja prowadził akcje dywersyjne przeciwko Niemcom . Po tak zwanym wyzwoleniu zorganizował nową konspirację przeciwko okupantowi sowieckiemu. Zginął 18 października 1945 roku z rąk UB.

 

Zrekonstruowany obóz partyzancki ma być miejscem spotkań, edukacji historycznej i promocji Ziemi Łukowskiej. W jego tworzenie zaangażowany jest samorząd gminy Łuków, Światowy Związku Żołnierzy AK w Łukowie i Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne Orlik z partnerami akcji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE