reklama
reklama

Festiwal Teatrów Ulicznych na rozpoczęcie wakacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MOK

Festiwal Teatrów Ulicznych na rozpoczęcie wakacji - Zdjęcie główne

widz ma bezpośredni kontakt z aktorami i może stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia | foto MOK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaWieczorem 23 czerwca na placu generała Sikorskiego odbędzie się wyjątkowy festiwal - już po raz XVI.
reklama

Ta cykliczna impreza plenerowa cieszy się ogromnym uznaniem wśród mieszkańców miasta. Zapraszane teatry i artyści to wybitni aktorzy z kraju i zagranicy. Co roku organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby spektakle prezentowane w ramach festiwalu były wspaniałym, wartościowym, kolorowym i efektownym widowiskiem, realizowanym z ogromnym rozmachem. Brawurowa gra aktorów, dobra muzyka, często wykonywana na żywo, nietuzinkowa, wielkoformatowa scenografia oraz niezwykłe środki wyrazu, pokazy pirotechniczne i akrobatyczne każdego roku przyciągają setki widzów.

CZYTAJ WIĘCEJ:  Miliony dla siedleckiej szkoły

Jest to jedyna w swoim rodzaju impreza w naszym mieście, podczas której widz ma bezpośredni kontakt z aktorami i może stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia. Celem Festiwalu jest spotkanie widzów z teatrem w przestrzeni otwartej, publicznej, w miejscu znanym, ale zredefiniowanym poprzez sztukę. Organizatorzy podkreślają: - Na Festiwal zapraszamy zarówno teatromanów, amatorów teatru, jak i widzów, którzy rzadko wybierają teatr jako przestrzeń emocji i doznań. Chcemy, żeby Festiwal pokazywał piękno i mądrość teatru, skłaniał publiczność do refleksji oraz dawał radość i poczucie satysfakcji wszystkim, którzy biorą w nim udział. Nasz Festiwal i uczestniczące w nim teatry dostarczają widzom wielu wzruszeń, radości, refleksji a niejednokrotnie rozmyślań nad własnym życiem a także pokazują jak ważny jest żywy kontakt widza z aktorem.

XVI Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem” otworzy spektakl „Kaspar” w wykonaniu Teatru Biuro Podróży.

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 22 autorskie spektakle, w tym czternaście widowisk plenerowych. Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 60 krajach świata, na sześciu kontynentach. Teatr jest również laureatem prestiżowych nagród. W 2002 otrzymał roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2018 roku Teatr Biuro Podróży otrzymał w Edynburgu nagrodę Archanioła – najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną na wszystkich równolegle odbywających się festiwalach w Edynburgu. Co roku dostępują tego zaszczytu tylko 3 teatry lub indywidualni artyści, którzy wielokrotnie zaprezentowali prace najwyższej artystycznej jakości na edynburskich festiwalach. Teatr Biuro Podróży jest pierwszym polskim teatrem, który tę nagrodę otrzymał.

Kaspar Hauser to postać historyczna. Nazywany był sierotą Europy. „Wilcze dziecko” wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Dzieciństwo spędził w samotności, zamknięty w małym pomieszczeniu. Jego jedyną zabawką był konik. Gdy, pewnego popołudnia, ku zaskoczeniu mieszkańców pojawia się niespodziewanie na placu w Norymberdze, powiedzieć potrafi tylko słowo „koń”. Potrafi się jeszcze podpisać. Kaspar nie wie kim jest, nie zna ludzi, nic nie umie. Jest zdany na dobrą lub złą wolę społeczności, w której się pojawił. Czy mieszkańcy miasta ulitują się nad znajdą? Jakie będą jego losy? Czy uda mu się przetrwać w społecznej strukturze? Przedstawiona w estetyce prostej ludowej opowieści przeniesionej w przeszłość, historia Kaspara pokazuje jak zmienia się społeczna percepcja obcego, jak wpływa na decyzje i działania społeczności. Jest to spektakl niezwykle współczesny i jakże „polski”.

Reżyseria: Paweł Szkotak
Obsada: Bartosz Borowski – Kaspar, Jakub Henke, Łukasz Kowalski, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Karolina Wensierska, Tomasz Wrzalik
Scenariusz: Paweł Szkotak i zespół Teatru Biuro Podróży
Scenografia: Paweł Szkotak, współpraca: Joanna Sapkowska, Natalia Kołodziej
Muzyka: Jan Sebastian Bach – wykonanie Maciej Bator

Na drugi dzień Festiwalu organizatorzy zapraszają do Parku Miejskiego Aleksandria w sobotę, 24 czerwca, o godz. 16:00, gdzie zobaczymy spektakl „Folkowe refleksy” w wykonaniu Teatru Scena Kalejdoskop.


Scena Kalejdoskop to teatr niezależny, dzięki temu działający bez żadnych ograniczeń. Nieskrępowana kreacja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk oraz happeningów. Pasja i zaangażowanie w tworzeniu każdego projektu zaowocowały kilkoma przebojami teatralnymi tj: widowisko uliczno-plenerowe z udziałem aktorów na szczudłach pt: „Serce Don Juana” – wystawione w ponad dwustu miastach Polski, przesiąknięte orientalnym mistycyzmem widowisko kostiumowe „Circo Amaro”, a także plenerowy spektakl dla dzieci pt: „Graal”. Artyści SK nie ograniczają się tylko do teatru. Istotnym elementem naszej działalności jest szeroko pojęta sztuka audiowizualna: film i performermance audio-wizualny. Spektakle uliczne i plenerowe, eventy oraz film nie wyczerpują możliwości artystycznych Sceny Kalejdoskop. Lwia część działalności grupy to oprawa artystyczna akcji reklamowych. Profesjonalizm i zdobyte doświadczenie chętnie są wykorzystywane przez firmy chcące zaangażować w swoich reklamach m.in. artystów szczudlarzy, mimów, tancerzy ognia, animatorów, żonglerów, cyrkowców, śpiewaków, konferansjerów.

Folkowe Refleksje to oryginalna i odważna interpretacja rodzimego folkloru. Projekt jest mariażem motywów ludowych z różnych regionów Polski. Trzy duże postacie na szczudłach występują w efektownych kostiumach. Ubiory aktorów łączące w sobie ręcznie malowane spódnice, piękne gorsety, koszule i korale a także wzbudzające zachwyt maski posiadają dwie odmienne strony awers i rewers. Nocna impresja wciąga swym tajemniczym baśniowym klimatem, po drugiej stronie widz może podziwiać jasny, radosny, nasycony kolorami dzień.

Festiwal dofinansowano z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2023 r.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama