reklama

Dzielą się wspomnieniami z Wesela

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Dzielą się wspomnieniami z Wesela - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaChoć akcja Narodowego Czytania \'Wesela\' miała miejsce niemal tydzień temu, placówki dzielą się z nami relacjami z tego dnia.

W jednym miejscu odczytywano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zasiadając na udekorowanym stołem, w innym akcji towarzyszyli przedstawiciele zespołów ludowych. Wszędzie akcja Narodowego Czytania miała miejsce 2 września. Jak to się odbyło w sienkiewiczowskim muzeum, a jak w gminie Łuków?  

Na jeden wrześniowy wieczór salon w dworze Cieciszowskich zamienił się w izbę weselną podkrakowskiej chałupy. Do czytania dzieła Stanisława Wyspiańskiego zasiedli mieszkańcy Woli Okrzejskiej, Okrzei i Krzywdy. W typowo weselny nastrój wprowadził czytających zespół Kłoczewiacy, prezentując tradycyjne weselne przyśpiewki ludowe.

- Wspólne czytanie przerodziło się w wieczór pełen zadumy i refleksji nad byłymi losami Polski pod zaborami i obecną sytuacją kraju. Warto nadmienić, iż napisanie Wesela było możliwe dzięki stypendium, jakie Wyspiańskiemu ofiarował Henryk Sienkiewicz \"ten malarz tak utalentowany, a tak chory, spać mi nie daje\" - pisał Henryk Sienkiewicz – powiedział dyrektor muzeum Maciej Cybulski.  

Podczas wesela w dworze Sienkiewicza nie zabrakło sękacza, tańca i śpiewu.  

Do wspólnego czytania, w ramach ogólnopolskiej akcji, włączyła się także Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie. I jak to było w latach ubiegłych, tak i w tym, akcję zorganizowano w Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. 


Z tekstem „Wesela” zmierzyli się: poseł Krzysztof Głuchowski jako Pan Młody, starosta łukowski Janusz Kozioł jako Gospodarz, sekretarz powiatu łukowskiego Jerzy Siwiec jako Jasiek i Poeta, zastępca wójta gminy Łuków Wojciech Szczygieł jako Ojciec, radny Gminy Łuków Jarosław Michalak jako Czepiec, ksiądz kapelan DPS Sylwester Anusiewicz wcielił się w rolę Księdza, główny księgowy DPS Ryszard Niewęgłowski wystąpi jako Żyd i Kasper, emerytowany kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Zofia Jezierska jako Panna Młoda, instruktor powiatowy bibliotek Renata Niewęgłowska jako Zosia, mieszkaniec DPS Eugeniusz Banaszek odczytał didaskalia. Kwestie Radczyni odczytała dyrektor GBP w Łukowie Alicja Śledź, Kliminy i Dziennikarza - bibliotekarka Renata Niewęgłowska, Rachel - bibliotekarka Marta Ponikowska, Dziada - bibliotekarka Henryka Sadło, Haneczki - bibliotekarka Barbara Siemionem, a Maryny - bibliotekarka Danuta Soćko.  

Kolejne wspólne czytanie dzieł literatury polskiej już za rok. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo