Reklama

Cygańskie rytmy w Dni Łukowa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Cygańskie rytmy w Dni Łukowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Łukowski Ośrodek Kultury przybliża sylwetki artystów, którzy wystąpią na tegorocznych Dniach Łukowa. Moc wizualnych wrażeń zapewnią Gwiazdy Cygańskie z synem Don Vasyla - Dzianim.

Dużymi krokami zbliżają się tegoroczne Dni Łukowa. Ważnym elementem święta miasta będą koncerty dla ludzi w różnym wieku. Na scenie w sobotę 25 maja zaprezentują się Dziani i Cygańskie Gwiazdy. Poniżej sylwetka grupy przygotowana przez Łukowski Ośrodek Kultury.

Dziani jest synem gwiazdora cygańskiej piosenki Don Vasyla i jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki romskiej w Polsce. Od lat prowadzi Festiwal Kultury Romów, transmitowany przez telewizję publiczną. Muzyka, którą prezentuje  to wybuchowa mieszanka cygańskiego folku z dynamicznymi i tanecznymi rytmami latynoamerykańskimi. Koncerty z jego udziałem, to prawdziwy pokaz niezwykłych umiejętności samego artysty jak i członków jego zespołu.

Ciotką Dzianiego jest słynna na całym świecie Randia - wielka gwiazda dawnej „Romy”. Jest kuzynem Michaja Burano, bardziej znanego na świecie jako John Mike Arlow. Te „królewskie” koneksje podkreśla fakt, że rodzina Dzianiego należy do dynastii baro Szero (wielka Głowa), tytułowanego także Szero Rom (Głowa Cyganów) - wielkiego sędziego, zwierzchnika „Polskiej Romy”, zwanego „Królem Cyganów”.

Dziani w dzieciństwie mieszkał w kilku miastach w Polsce oraz jeździł z rodziną niemal po całej Europie. Rodzina Dzianiego to muzycy. „Polska Roma” - klan Dzianiego wraz z innymi szczepami cygańskimi takimi jak: Synti, Kelderaszi, Lowari czy Bergitka Roma z nieznanych do końca przyczyn wyemigrował z Pendżabu w Indiach około 1000 roku. 500 lat później dotarł do Europy. Motywem tej wędrówki miała być „pokuta” nałożona przez „egipskiego króla” za nie przyjęcie wiary chrześcijańskiej. W istocie ten wybieg, znany jako „cygańskie kłamstwo” pozwalał im swobodnie przemieszczać się po całym kontynencie w surowych, feudalnych czasach i uprawiać wolne zawody: wróżbiarstwo, sztuki cyrkowe, handel końmi, kotlarstwo, wreszcie grać i śpiewać dla panujących i gawiedzi.

Artyści wystąpią w Łukowie w sobotę 25 maja o godz. 18 na dużej scenie na placu targowym przy ul. Prusa.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE